Būsto paskolos grąžinimas anksčiau: kodėl ekspertai to nerekomenduoja

1

Būsto paskolos grąžinimas anksčiau: kodėl ekspertai to nerekomenduoja

Dešimtis tūkstančių eurų siekiantis būsto kreditas gali kelti nerimą ilgam įsipareigojusiems žmonėms, tad kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino. Nors tai padaryti galima pora skirtingų būdų, pasak ekspertų, dažnu atveju grąžinti paskolos anksčiau laiko nereikėtų. Ką būtina apsvarstyti prieš priimant šį sprendimą ir kaip tai padaryti, pasakoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė

Paskolos grąžinimo anksčiau termino tema padažnėjo pasigirdus prognozėmis, kad artimiausiu metu EURIBOR kintama palūkanų bazė didės, o tai atitinkamai padidintų ir mėnesines paskolos įmokas.

„Tačiau, priimant sprendimą dėl priešlaikinio paskolos grąžinimo, reikėtų įsivertinti, kaip EURIBOR padidėjimas darytų įtaką mėnesinei įmokai. Pavyzdžiui, jei paskolos suma 90 tūkst. eurų, o likęs mokėjimo terminas – 20 metų, EURIBOR reikšmei padidėjus 1 proc. mėnesinė įmoka preliminariai galėtų padidėti 70–80 eurų per mėnesį“, – komentuoja Ž. Rakauskaitė.

Anot ekspertės, taip pat įprasta, kad gyventojai apie būsto kredito grąžinimą anksčiau numatyto termino pradeda galvoti padidėjus pajamoms ar atsiradus papildomoms lėšoms.

„Daugelis žmonių paprasčiausiai nemėgsta būti skolingi, todėl neretai kreipiasi į bankų specialistus su įvairiais klausimais: kaip grąžinti paskolą anksčiau numatyto termino, ar apsimoka tai daryti ir pan. Nors į kiekvieną atvejį, žiūrime individualiai, dažniausiai tokio sprendimo priimti nerekomenduojame“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

Finansinė padėtis gali apsiversti aukštyn kojomis

Kredito grąžinti anksčiau laiko neverta dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, itin dažnu atveju, būsto paskola yra vieni pigiausių pinigų, kuriuos galima pasiskolinti rinkoje.

Taip pat svarbu įsivertinti ir infliacijos lygį. Kadangi kreditas yra imamas ilgam laikotarpiui, pinigai per jį linkę nuvertėti. Tai reiškia, kad šiandien asmens mokami pinigai yra vertingesni, nei jie bus už, pavyzdžiui, 10 metų. O kuo ilgesnį terminą yra mokamos paskolos įmokos, tuo lengviau jas susimokėti bus ateityje, nes, tikėtina, kad jos sudarys vis mažesnę dalį asmens pajamų.

„Be to, ne kartą esame stebėję situacijas, kai anksčiau laiko grąžinti paskolą pasiryžę asmenys po kelių mėnesių vėl kreipiasi į banką, nes susiduria su finansiniais sunkumais ir prašo atidėti kredito įmokas. Tai puikiai iliustruoja faktą, kad visada būtina turėti bent trijų mėnesių finansinį rezervą ir nepamiršti, kad šeimos ar asmens finansinė situacija visada gali keistis. Todėl atiduoti paskutinių savo santaupų ir rizikuoti savo gerove, kad paskolą galimai grąžintumėte šiek tiek anksčiau, tikrai neverta“, – akcentuoja Ž. Rakauskaitė.

Galima atlikti vienkartinę įmoką

Vis dėlto atidžiai įsivertinus savo finansinę situaciją ir priėmus pagrįstą sprendimą kreditą grąžinti anksčiau, tai padaryti galima dviem skirtingais būdais. Anot „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovės, pirmasis variantas – sumažinti paskolos likutį nekeičiant mokėjimo termino ir atliekant vienkartinę įmoką. Šią procedūrą galima kartoti visą paskolos mokėjimo laikotarpį, kol ji yra pilnai grąžinama.

„Klientas bankui paprasčiausiai perveda norimą sumą pinigų ir tokiu būdu banke sumažina paskolos likučio dydį. Perskaičiavus kredito kainą, automatiškai sumažėja ir mėnesinė įmoka. Svarbu tai, kad paskolą su kintamomis palūkanomis pasiėmę gyventojai šia paslauga gali naudotis nemokamai. Tačiau kreditą su fiksuotomis ar terminuotai nekintančią palūkanų normą turintiems žmonėms yra taikomas išankstinio grąžinimo mokestis. Nors jis liečia tik apie 2–3 proc. mūsų klientų, tai – svarbus faktorius, galintis turėti įtakos norui grąžinti paskolą anksčiau“, – teigia ekspertė.

Kitas būdas – trumpinti mokėjimo terminą

Dar vienas būdas grąžinti paskolą anksčiau laiko – sutrumpinti mokėjimo laikotarpį, kartu padidinant mėnesines įmokas. Pasak Ž. Rakauskaitės, atsižvelgus į savo pajamas ir santaupų kiekį bei nusprendus rinktis šį variantą, kiekvieną atvejį bankas vertina individualiai.

„Klientui sutrumpinus mokėjimo terminą, jo mokumas yra vertinamas iš naujo. Kaip ir imant kreditą, taip ir keičiant paskolos sutartį, bendra mėnesio įmokų suma negali viršyti 40 proc. šeimos ar žmogaus mėnesio pajamų“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

Ji akcentuoja, kad tiek norint sumažinti paskolos likutį nekeičiant mokėjimo grafiko, tiek svarstant apie mokėjimo laikotarpio sutrumpinimą, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su banko specialistais ir tik tuomet priimti sprendimą.

Pranešimą paskelbė: Greta Jankaitytė, UAB „coagency“

Rekomenduojame

Vilniuje pradedamas Minsko plento atkarpos remontas

Vilniuje pradedamas Minsko plento atkarpos remontas

Vasarojančioje sostinėje mažėjant eismo intensyvumui, įsibėgėja gatvių remonto darbai – nuo pirmadienio iki rugpjūčio pabaigos bus tvarkoma Minsko plento atkarpa nuo Žirnių gatvės iki Vilniaus miesto ribos. Eismas remonto metu bus organizuojamas užtveriant po vieną eismo juostą pakaitomis. Birželio 27-ąją dienos metu bus klojamas išlyginamasis asfalto sluoksnis ir nukasti kelkraščiai. Iki liepos 1 d. naktimis […]

„GALIO GROUP“ gavo statybos leidimą gyvenamajam projektui „CityZen“

„GALIO GROUP“ gavo statybos leidimą gyvenamajam projektui „CityZen“

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „GALIO GROUP“ gavo leidimą naujo gyvenamojo projekto „CityZen“ statybai Vilniaus miesto centrinėje dalyje, Šeimyniškių g. Šiame projekte dviem etapais bus pastatyti 274 butai ir apie 1900 kv. m  komercinių patalpų pirmuose pastatų aukštuose. A++ energinės efektyvumo klasės „CityZen“ daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksą sudarys 7 gyvenamųjų namų korpusai su požeminėmis automobilių saugyklomis […]

Tyrimas: ieškantys naujo būsto automobilių stovėjimo aikšteles keistų į parkus

Tyrimas: ieškantys naujo būsto automobilių stovėjimo aikšteles keistų į parkus

Nenuostabu, kad Lietuvos didmiesčių gyventojams vis dar trūksta automobilių stovėjimo vietų tiek miestuose, tiek prie namų. Tačiau apklausa parodė, kad įsigydami nuosava būstą tautiečiai daugiau dėmesio skiria žaliosioms erdvėms, kurias mielai iškeistų į papildomas automobilių stovėjimo vietas. Vis daugiau lietuvių miestus nori keisti į rajonus ar priemiesčius, kuriuose dažniausiai – daugiau gamtos ir erdvės poilsiui […]

Daugiabučių renovacijos rinkoje – 150 statybos bendrovių

Daugiabučių renovacijos rinkoje – 150 statybos bendrovių

Remiantis Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau – APVA) duomenimis, šiuo metu šalyje vykdoma daugiau kaip 600 daugiabučių atnaujinimo projektų, kuriuos įgyvendina arti 150 statybų sektoriaus bendrovių. APVA atlikta pasirašytų rangos sutarčių renovacijos darbams atlikti analizė rodo, jog beveik 10 proc. visų renovacijos rinkoje dirbančių bendrovių turi nuo 10 iki 30 projektų, virš 20 proc. –  […]

Lietuviškų biurų centrų išskirtinumai – kuo lenkiame kitas šalis

Lietuviškų biurų centrų išskirtinumai – kuo lenkiame kitas šalis

Lietuvoje kyla vis daugiau modernių verslo centrų, o jiems projektuoti pasitelkiami ir pasaulinio garso architektai bei geriausios vystytojų komandos. Tačiau kiek Vilniuje kylantys pastatai savo išplanavimu, ir jų įrengimu prilygsta pasaulines tendencijas, kur – ypatingas dėmesys kreipiamas į verslo poreikius bei darbuotojų patogumą. Blizgantys dangoraižiai Niujorke ar Dubajuje gali atrodyti labai skirtingi nuo mūsiškių verslo […]

Seimo nario Andriaus Bagdono pranešimas: „Nekilnojamojo turto mokestį siūlo ne tokį, ne tie ir ne laiku“

Seimo nario Andriaus Bagdono pranešimas: „Nekilnojamojo turto mokestį siūlo ne tokį, ne tie ir ne laiku“

2022 m. birželio 23 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)   Nekilnojamojo turto mokesčio projektas siūlomas ne nuo to galo: tokio mokesčio, kaip ir kitų, principai pirmiausia turi būti aptarti politinėje koalicinėje taryboje, o ne rengiami ir siūlomi paskirų institucijų, teigia Seimo Ekonomikos komiteto narys Andrius Bagdonas. Be to, Lietuvos banko parengtame projekte nurodyta kartelė – […]