Būsto paskolos grąžinimas anksčiau: kodėl ekspertai to nerekomenduoja

1

Būsto paskolos grąžinimas anksčiau: kodėl ekspertai to nerekomenduoja

Dešimtis tūkstančių eurų siekiantis būsto kreditas gali kelti nerimą ilgam įsipareigojusiems žmonėms, tad kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino. Nors tai padaryti galima pora skirtingų būdų, pasak ekspertų, dažnu atveju grąžinti paskolos anksčiau laiko nereikėtų. Ką būtina apsvarstyti prieš priimant šį sprendimą ir kaip tai padaryti, pasakoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė

Paskolos grąžinimo anksčiau termino tema padažnėjo pasigirdus prognozėmis, kad artimiausiu metu EURIBOR kintama palūkanų bazė didės, o tai atitinkamai padidintų ir mėnesines paskolos įmokas.

„Tačiau, priimant sprendimą dėl priešlaikinio paskolos grąžinimo, reikėtų įsivertinti, kaip EURIBOR padidėjimas darytų įtaką mėnesinei įmokai. Pavyzdžiui, jei paskolos suma 90 tūkst. eurų, o likęs mokėjimo terminas – 20 metų, EURIBOR reikšmei padidėjus 1 proc. mėnesinė įmoka preliminariai galėtų padidėti 70–80 eurų per mėnesį“, – komentuoja Ž. Rakauskaitė.

Anot ekspertės, taip pat įprasta, kad gyventojai apie būsto kredito grąžinimą anksčiau numatyto termino pradeda galvoti padidėjus pajamoms ar atsiradus papildomoms lėšoms.

„Daugelis žmonių paprasčiausiai nemėgsta būti skolingi, todėl neretai kreipiasi į bankų specialistus su įvairiais klausimais: kaip grąžinti paskolą anksčiau numatyto termino, ar apsimoka tai daryti ir pan. Nors į kiekvieną atvejį, žiūrime individualiai, dažniausiai tokio sprendimo priimti nerekomenduojame“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

Finansinė padėtis gali apsiversti aukštyn kojomis

Kredito grąžinti anksčiau laiko neverta dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, itin dažnu atveju, būsto paskola yra vieni pigiausių pinigų, kuriuos galima pasiskolinti rinkoje.

Taip pat svarbu įsivertinti ir infliacijos lygį. Kadangi kreditas yra imamas ilgam laikotarpiui, pinigai per jį linkę nuvertėti. Tai reiškia, kad šiandien asmens mokami pinigai yra vertingesni, nei jie bus už, pavyzdžiui, 10 metų. O kuo ilgesnį terminą yra mokamos paskolos įmokos, tuo lengviau jas susimokėti bus ateityje, nes, tikėtina, kad jos sudarys vis mažesnę dalį asmens pajamų.

„Be to, ne kartą esame stebėję situacijas, kai anksčiau laiko grąžinti paskolą pasiryžę asmenys po kelių mėnesių vėl kreipiasi į banką, nes susiduria su finansiniais sunkumais ir prašo atidėti kredito įmokas. Tai puikiai iliustruoja faktą, kad visada būtina turėti bent trijų mėnesių finansinį rezervą ir nepamiršti, kad šeimos ar asmens finansinė situacija visada gali keistis. Todėl atiduoti paskutinių savo santaupų ir rizikuoti savo gerove, kad paskolą galimai grąžintumėte šiek tiek anksčiau, tikrai neverta“, – akcentuoja Ž. Rakauskaitė.

Galima atlikti vienkartinę įmoką

Vis dėlto atidžiai įsivertinus savo finansinę situaciją ir priėmus pagrįstą sprendimą kreditą grąžinti anksčiau, tai padaryti galima dviem skirtingais būdais. Anot „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovės, pirmasis variantas – sumažinti paskolos likutį nekeičiant mokėjimo termino ir atliekant vienkartinę įmoką. Šią procedūrą galima kartoti visą paskolos mokėjimo laikotarpį, kol ji yra pilnai grąžinama.

„Klientas bankui paprasčiausiai perveda norimą sumą pinigų ir tokiu būdu banke sumažina paskolos likučio dydį. Perskaičiavus kredito kainą, automatiškai sumažėja ir mėnesinė įmoka. Svarbu tai, kad paskolą su kintamomis palūkanomis pasiėmę gyventojai šia paslauga gali naudotis nemokamai. Tačiau kreditą su fiksuotomis ar terminuotai nekintančią palūkanų normą turintiems žmonėms yra taikomas išankstinio grąžinimo mokestis. Nors jis liečia tik apie 2–3 proc. mūsų klientų, tai – svarbus faktorius, galintis turėti įtakos norui grąžinti paskolą anksčiau“, – teigia ekspertė.

Kitas būdas – trumpinti mokėjimo terminą

Dar vienas būdas grąžinti paskolą anksčiau laiko – sutrumpinti mokėjimo laikotarpį, kartu padidinant mėnesines įmokas. Pasak Ž. Rakauskaitės, atsižvelgus į savo pajamas ir santaupų kiekį bei nusprendus rinktis šį variantą, kiekvieną atvejį bankas vertina individualiai.

„Klientui sutrumpinus mokėjimo terminą, jo mokumas yra vertinamas iš naujo. Kaip ir imant kreditą, taip ir keičiant paskolos sutartį, bendra mėnesio įmokų suma negali viršyti 40 proc. šeimos ar žmogaus mėnesio pajamų“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

Ji akcentuoja, kad tiek norint sumažinti paskolos likutį nekeičiant mokėjimo grafiko, tiek svarstant apie mokėjimo laikotarpio sutrumpinimą, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su banko specialistais ir tik tuomet priimti sprendimą.

Pranešimą paskelbė: Greta Jankaitytė, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.  Geotekstilė piktžolių kontrolei Vienas didžiausių kiemo […]


Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kaunas demonstruoja lyderystę įgyvendinant nacionalinės reikšmės projektus. Stadionas – sėkmingai funkcionuoja, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus, o per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skelbti tarptautinį rangos konkursą. Unikalus architektūros kūrinys „Simboliška, kad su […]


Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Netrukus 7,8 ha teritorijoje įsikurs vienas jauniausių kariuomenės vienetų – „Žemaitijos“ brigados Kunigaikščio Marginio pėstininkų batalionas. Bataliono dydžio karinio miestelio […]


Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip teisiškai galėtų būti išspręstas šis NT rebusas? […]


Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Paskutinį balandžio savaitgalį, 25–27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė specializuota statybų tematikos paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą. […]


Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa.  Kovo 7 dieną kelio rekonstrukcijos darbai vienu metu buvo pradėti keliose Molėtai-Utena kelio vietose. Šiuo metu […]