ARCHIS. Ilgaamžis pamatas: šeimos valdomos statybos įmonės pranašumai

ARCHIS. Ilgaamžis pamatas: šeimos valdomos statybos įmonės pranašumai

Statybos ir projektavimo įmonė ARCHIS birželį pelnė TOP Lietuvos šeimos verslo vardą. Versle, kurį 1991-aisiais pradėjo Jonas Urbonas, jau darbuojasi ir du jo sūnūs – Rokas ir Vilius Urbonai. Antrosios kartos atstovai tikisi, kad į verslą įsijungs ir trečioji karta: brolių šeimose auga 6 vaikai.

Jonas Urbonas, studijavęs mechanikos inžineriją, rimčiau į statybos verslą pasuko nuo 2001 m., kuomet užregistravo individualią įmonę, po kelerių metų – 2007 m. – peraugusią į uždarąją akcinę bendrovę ARCHIS. Jau nuo 2001 m. prie įmonės prisijungė ir Jono Urbono sūnūs – ekonomiką ir statybą studijavęs Rokas bei architekto specialybę pasirinkęs Vilius. Rokas, iki tol atsakingas už įmonės finansus, 2022 m. tapo įmonės vadovu, šiose pareigose jis pakeitė savo tėtį, kuris ėmėsi statybos direktoriaus pareigų. Nors Urbonai pasidalijo pareigas, tačiau nė vienas, kaip tvirtina R.Urbonas, netapo viršesnis: jie visi yra įmonės akcininkai, jie yra šeima, kuri verslo reikalus sprendžia solidariai, todėl kiekvieno indėlis yra svarbus.

Šeimos versle dirba dvi Urbonų kartos, tačiau genetinis statybininkų kodas atėjo iš toliau. Jono Urbono tėtis Petras irgi buvo statybininkas, po II pasaulinio karo pastatęs ne vieną kaimą. Statyba jis vertėsi kartu su savo broliu kalviu. Statybininko genas Joną Urboną pasivijo apie 1990-uosius: kaip kitados jo tėtis ir dėdė statė ir atstatinėjo pokario kaimus, taip jis dabar, subūręs brigadą, ėmėsi perstatinėti sovietmečio pastatus: administracinius, gamybinius ir individualius namus. Tuo metu buvo svarbu gauti užsakymų ir užsidirbti. Apie verslo plėtrą, strategijas tais metais mažai kas galvojo – laisvoji rinka dar tik kūrėsi, Lietuva išgyveno sunkius laikus.

Pirmąjį penkiaaukštį vyresnysis Urbonas pradėjo statyti 1996-aisiais.

Šeimos vertybės verslo kontekste

Dabar ARCHIS yra ne tik sėkminga įmonė, bet ir šeimos verslas, kuriame jau antroji karta prisideda prie augimo ir klestėjimo. Nuo pat įkūrimo 1991 m. įmonė remiasi stipriomis šeimos vertybėmis – pasitikėjimu ir atsakomybe.

Broliai Rokas (40 metų) ir Vilius (43 metų) Urbonai yra užaugę aiškiai žinodami, kad „už juos niekas kitas nepadarys – reikės padaryti patiems“. Tas žinojimas gimdo atsakomybę, o atsakomybė deda pagrindus kokybiškam rezultatui.

Tėtis Jonas Urbonas (73 metų), įmonės įkūrėjas, nuo pat pradžių skiepijo savo vaikams, kad bet koks darbas turi būti atliktas atsakingai, kokybiškai ir laiku. Šis požiūris atsispindi kiekviename darbų etape – nuo planavimo iki galutinio įgyvendinimo.

ARCHIS klientai vertina šeimos verslo įmonę. Žinodami, kad įmonė brangina savo gerą vardą ir šeimos garbę, klientai jaučiasi užtikrinti, kad visi darbai bus atlikti profesionaliai, atsakingai, su didžiausiu dėmesiu detalėms. Užsakovai žino, kad dirbdami su Urbonų šeimos įmone, jie gali tikėtis ilgalaikių, patikimų santykių. Su kai kuriomis kompanijomis bendradarbiavimas trunka 5 ar daugiau metų.

O įmonės darbuotojai, savo ruožtu, supranta, kad jų atsakomybė šeimai ir klientams yra glaudžiai susieta su įmonės sėkme.

Tęstinumas ir inovacijos, kaupiamoji patirtis

Per 33 metus ARCHIS išaugo ir įgijo patirties, išplėtė apimtis: dabar tai yra statybos ir projektavimo įmonė, kuriai suteikta teisė būti ypatingo statinio statybos rangovu gyvenamiesiems ir negyvenamiesiems bei kultūros paveldo pastatams.

Jonas Urbonas sukūrė tvirtą pamatą, o sūnų atėjimas į įmonę įnešė naujų idėjų ir strategijų, padėjusių įmonei žengti į naujus rinkos segmentus ir didinti veiklos apimtis. Dabar, įmonei vadovaujant Rokui Urbonui, įgyvendinamos tvarios plėtros strategijos, kurios leidžia įmonei imtis sudėtingesnių projektų ir auginti komandą.

„Mūsų veiklos augimą santykinai galima suskirstyti etapais: 1991– 2001 m.; 2001–2014 m. ir etapas nuo 2014 m., – skaičiuoja Rokas Urbonas. – Taip palaipsniui auginome įmonę, ėmėmės vis sudėtingesnių projektų, spartinome plėtrą, didinome darbuotojų skaičių, suformavome energingą komandą. Jauniems žmonėms ir specialistams norėjosi sudėtingesnių projektų. Nebijojome rizikuoti, bet gerai žinojome, kad turime laikytis dviejų dalykų: projektus vykdyti nenukrypdami nuo reikalavimų, STR ir laikytis nuo mažens šeimoje įdiegtų vertybių, kurios buvo atrama ir kuriant verslą.“

Įmonės augimą Rokas Urbonas yra linkęs sieti su jųdviejų su broliu, kaip jaunų žmonių, antrosios kartos, įsiliejimu į įmonę. Kiekviena karta prisideda prie įmonės plėtros, naujų technologijų įdiegimo, modernių verslo valdymo metodikų. Taip pat vadovas linkęs veiklos varikliu laikyti kaupiamąją įmonės patirtį, kurioje apčiuopiamas ir jų indėlis. Kaupiamoji patirtis, įsitikinęs įmonės vadovas, padeda įmonei tobulinti savo paslaugas, didinti efektyvumą, prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos ir išsaugoti konkurencingumą rinkoje. Tai lemia, kad ARCHIS yra konkurencinga ir moderni įmonė, kurios pagrindas – šeimos vertybės.

Vizija ir ateities planai

ARCHIS vizija apima ne tik dabarties projektus, bet ir ilgalaikę įmonės strategiją. Tėčio perduota patirtis ir sūnų įgūdžiai, įgyti kaupiant patirtį statybose, leidžia įmonei sėkmingai plėstis ir kurti naujas ateities strategijas. Tikimasi, kad trečioji Urbonų karta taip pat įsijungs į šeimos verslą ir toliau vystys įmonę, įgyvendindama naujus, ambicingus ir įdomius projektus.

Rokas su Viliumi nuo paauglystės buvo statybos sūkuryje – kai šeima statė sodo namelį, broliai buvo dar maži, bet šeimos namo statyboje jau dalyvavo visi trys Urbonai – tėtis ir du sūnūs. Brolių vaikai, kurių vyriausieji eina 15-tus metus, supažindinami su šeimos verslu, skatinant pasididžiavimą tuo, ką kuria jų šeimos. Kaip sako Rokas Urbonas, trečioji karta nebūtinai turi būti statybos inžinieriais, architektais, kad įsilietų, o ateityje ir perimtų šeimos verslą. Yra daug krypčių, daug specialybių ir specializacijų, kurių reikia statybos ir projektavimo įmonei. Todėl jau dabar Urbonai galvoja apie įmonės plėtrą ateityje, apie įmonių grupę, kurioje savo vietą rastų trečioji karta.

Įpareigoja šeimos vardas

Statybos sektoriuje šeimos valdomos įmonės turi savo specifiką. Esminės šeimos vertybės – atsakomybė ir ilgalaikis įsipareigojimas – niekad nepraras aktualumo, nes statybos projektai trunka ilgą laiką ir reikalauja abipusio klientų ir rangovų pasitikėjimo. Statybos sektoriuje veikiantiems šeimos verslams yra ypatingai svarbu išlaikyti aukštą kokybę, nes jų reputacija tiesiogiai priklauso nuo kiekvieno projekto sėkmės. Šeimos įmonės čia turi pranašumą – jos dažnai išsiskiria stipriu atsakomybės jausmu ir įsipareigojimu klientams, nes blogai atliktas darbas gali pakenkti ne tik verslui, bet ir šeimos vardui.

Šeimos valdomos įmonės užima ypatingą vietą verslo pasaulyje. Jos dažnai yra ne tik ilgalaikės sėkmės, bet ir tvarumo pavyzdys, nes jų veikla remiasi giluminiais vertybiniais pagrindais, kurie perduodami iš kartos į kartą. Šios įmonės yra ir lankstesnės prisitaikant prie rinkos pokyčių. Naujos kartos įsijungimas į šeimos verslą atneša šviežių idėjų, inovacijų, naujo požiūrio, kuris leidžia įmonei žengti į priekį konkurencinėje rinkoje.

Pasaulyje žinomų šeimos įmonių patirtis

Pasaulyje yra daugybė pavyzdžių, kaip šeimos valdomos įmonės pasiekė tarptautinę sėkmę, išlaikydamos savo vertybes ir tradicijas. Pvz., „Ford Motor Company“, kurią įkūrė Henry Fordas, dabar valdo ketvirtoji šeimos karta. Ši įmonė išlaikė stiprų ryšį su savo pradinėmis vertybėmis, bet kartu su naujomis kartomis įvedė inovacijas, kurios leido konkuruoti globalioje rinkoje.

Kitas pavyzdys IKEA, kurią įkūrė Ingvaras Kampradas. Nors dabar įmonė yra milžiniška korporacija, jos valdymą vis dar kontroliuoja Kampradų šeima, užtikrindama, kad pagrindinės vertybės – paprastumas, tvarumas ir klientų poreikių supratimas – išliktų nepakitusios. 

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Naujininkai Vilniuje išgyvena atgimimą: vilioja investuotojus ir naujakurius

Naujininkai Vilniuje išgyvena atgimimą: vilioja investuotojus ir naujakurius

Naujininkų rajonas Vilniuje, po savivaldybės ir verslo investicijų, sparčiai keičia savo veidą. Gražėjančios viešosios erdvės, visi miesto gyvenimo reikalingi patogumai, galimybė greitai pasiekti miesto centrą tuo pačiu gyvenant šalia gamtos tampa reikšmingais argumentais, dėl kurių vis daugiau žmonių pradeda svarstyti šį rajoną kaip vietą savo svajonių namams. Pramoninės teritorijos virsta gyvenamosiomis Pokyčiai Naujininkuose – akivaizdūs. […]


Atnaujintos dvi kelio atkarpos prie Rūdninkų karinio poligono

Atnaujintos dvi kelio atkarpos prie Rūdninkų karinio poligono

Vyriausybei skyrus papildomą finansavimą karinio mobilumo projektams šiandien oficialiai atidarytos dvi atnaujintos kelio prie Rūdninkų karinio poligono atkarpos. Tai padės užtikrinti tinkamą bei patogų Lietuvos kariuomenės bei Rūdninkų poligone dislokuoti ketinamos Vokietijos brigados judėjimą. Iš viso šiais metais į dvigubos paskirties kelių infrastruktūros atnaujinimą ketinama investuoti apie 185 mln. eurų bankų solidarumo mokesčio lėšų. Suderinus […]


„Nordspace“ atrado sėkmės formulę ir švenčia jau 8 projekto atidarymą

„Nordspace“ atrado sėkmės formulę ir švenčia jau 8 projekto atidarymą

Rugsėjo 12 d. užtikrintai vartus pakėlė „Nordspace“ verslo boksai Klaipėdoje. Vėjo gatvėje naujai įsikūręs verslo parkas nuo šiol kviečia Vakarų Lietuvos verslininkus prisijungti prie „Nordspace“ verslo bendruomenės. Atidarymo metu 52 verslo boksų projekto korpusams buvo suteikti išskirtiniai vėjų pavadinimai. „Nordspace“ atrado sėkmės formulę ir dabar švenčia jau 8 projekto atidarymą. Iš Skandinavijos kilusi verslo boksų […]


Atnaujinta pasienio kelių infrastruktūra: baigti kelio remonto darbai šalia Lazdijų pasienio punkto

Atnaujinta pasienio kelių infrastruktūra: baigti kelio remonto darbai šalia Lazdijų pasienio punkto

Pasienyje tęsiami kelių infrastruktūros atnaujinimo darbai – šią savaitę baigtas kelio ties Lazdijų pasienio punktu kapitalinis remontas. Kitąmet suplanuota pradėti ir dar vienos, 10 km ilgio atkarpos prie Lietuvos-Lenkijos sienos fizinius atnaujinimo darbus, kurie po ilgos pertraukos bus finansuojami INTERREG programos lėšomis.  „Mūsų vizitine kortele turintys būti pasienio keliai bei punktai pagaliau pradėjo keistis iš […]


Lietuvis sukels mažiausiai tris gaisrus Rygoje

Lietuvis sukels mažiausiai tris gaisrus Rygoje

Ar esate matę kaip dega ličio jonų baterija? Kaip galima užgesinti elektromobilį be lašo vandens? Kaip dega medinis namas? O gal esate matę kaip medinis namas tampa visiškai nedegiu? Lietuvos Nacionalinės gaisrinės saugos asociacijos NGSA vadovas Martynas Matulevičius jau šį ketvirtadienį (rugsėjo 12d) Rygoje vyksiančiame civilinės saugos ir priešgaisrinių technologijų parodoje – konferencijoje „Baltic Fire […]


Reikalavimas naudoti medieną statybose: šalies statytojų nuomonė ir medinės architektūros patirtis Suomijoje

Reikalavimas naudoti medieną statybose: šalies statytojų nuomonė ir medinės architektūros patirtis Suomijoje

Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalioja Vyriausybės įpareigojimas visuomeninius pastatus, skirtus administracinėms, transporto, kultūros, mokslo bei sporto reikmėms, statyti naudojant bent pusę organinių ir medienos medžiagų. Pokyčiai paskatins žaliojo kurso programos įgyvendinimą, antrinių žaliavų naudojimą, mažins statybų pramonės atliekų kiekį bei išskiriamo CO2 pėdsaką. Kokius privalumus mediena suteikia šiuolaikinei architektūrai, kaip iškeltų įpareigojimų pavyks laikytis […]