5 priežastys, kodėl pokyčių būsto rinkoje reikia šiandien. Startuolio perspektyva.

1

5 priežastys, kodėl pokyčių būsto rinkoje reikia šiandien. Startuolio perspektyva.

Tie “nereikšmingi” ekrano palietimai, kurių per dieną atliekame šimtus, per nepilną dešimtmetį nepastebimai pakeitė ištisas industrijas ir perrašė taisykles, kaip funkcionuoja pramonė, logistika, marketingas, transportas, telekomunikacijos, televizija, muzika, kinas, kelionės, finansai ir… visa kita. 

Noriu pasidalinti penkiomis įžvalgomis ir atsakymais, kodėl prieš 8 metus pradėjome savo kelionę PropTech (angl. Nekilnojamojo turto inovacijų) pasaulyje, kodėl būtina išmanizuoti būsto sandorius ir kokias įspūdingas galimybes tai atvers:

(i) nes pasaulis labai pasikeitė

Išmanieji įrenginiai – superkompiuteriai įgalino mus daryti didelius dalykus ir tiesiogiai ar netiesiogiai prisidėti prie globalaus pokyčio.

Ar pagalvojai, kad Tavo “nereikšminga” kelionė Bolt’u kažkada padės “atkimšti” miestus? O paliktas AirBnB komentaras Suzanai, padeda jos verslui augti, o kitiems keliautojams gali jaustis saugiai?

(ii) nes sujungtas pasaulis atvėrė neregėtas galimybes

Galime jaudintis ir piktintis dėl to, kad visi tapome priklausomi nuo technologijų ir “netekome” privatumo, arba vietoje to – džiaugtis atsivėrusiomis neregėtomis galimybėmis: dalintis savo kūryba su milijardais žmonių, panaudoti didžiuosius duomenis socialinių ir klimato iššūkių sprendimui, burti bendraminčius, dalintis žiniomis, sukurti naują švietimo sistemą, vaistus nuo vėžio ar ką tik nori, nes sujungtas pasaulis padarė mokslą ir technologijas prieinamas jau beveik bet kam pasaulyje, taip griaudamas socialinę nelygybę ir visiems suteikdamas supergalių – vienodas žaidimo taisykles. 

(iii) nes žmonės taip pat labai pasikeitė

Ne, tikrai ne visi žmonės pasikeitė, daug kas sustingsta laike ir priešinasi bet kokiems pokyčiams. Bet tam tikra grupė žmonių, kurie dažniausiai pasižymi smalsumu, skiriasi nuo kitų. Jie nebijo pokyčių, nes žino, kad taškus sujungti galima tik pasižiūrėjus atgal. 

Šiuos žmones mes vadiname “šiuolaikiškais” nepriklausomai nuo jų amžiaus.

Šiuolaikiškai mąstantys žmonės supranta, kad yra atsakingi už savo ateitį ir pasaulį, kuriame (tikėtina) dar gyvens ištisos kartos. O svarbiausia, kad jie suvokia, kad nuo “nereikšmingų” kasdienių sprendimų priklauso kaip sukasi pasaulis. Mažų sprendimų: vartoti atsakingai, rinktis tvarius sprendimus – pirkti iš tų, kuriems rūpi. Mažiau dirbtinumo, mažiau godumo, daugiau skaidrumo, daugiau atsakomybės už save ir už kitus.

Tai žmonės, dėl kurių ir su kuriais mes pradėjome „Tiltus“ kelionę ir su kuriais sieksime gerų pokyčių ir įkvėpsime kitus. Kuo tai taps dar sunku pasakyti, žinome tik tiek, kad sujungtame pasaulyje vyksta stebuklai: nebegalioja seni dėsniai, nebeveikia senas mąstymas, senos žaidimo taisyklės. 

(iv) nes požiūris į būstą sustingo laike

„Tiltus“ į būstą žiūri šiek tiek kitaip. Mes tikime, kad ateities visuomenė būstą matys kaip savo gyvenimo būdo dalį – gyvybingą, dinamišką, suprantamą, prisidedančią prie tvarios aplinkos ir tvarios ateities, užtikrinančią finansinį saugumą sau ir savo šeimai. Todėl yra labai svarbu, kad tas būstas ne tik atitiktų visus poreikius, bet dar ir įkvėptų siekti didesnių tikslų. Visuomenėms išgyvenant vis daugiau įtampų, reikia pergalvoti kaip mes gyvename, dirbame, o tiksliau – kur ir kaip tą darome. Ateities miestai, kuriuose viskas apgalvota, darnu ir tarnauja žmogui ir aplinkai, gali prasidėti nuo nedidelių, bet drąsių projektų. Tam reikia tik šiek tiek laiko ir sąmoningų pastangų. 

(v) nes būsto įsigijimas jau seniai turėjo būti supaprastintas. 

Būsto įsigijimas dabar yra tragiškai komplikuotas, lėtas ir brangus procesas ir jis praktiškai nepasikeitė pastaruosius 25-erius metus, nuo interneto atsiradimo. Taip neturėtų būti ir tikrai ilgai nebebus. Duodame daugiausiai 10-15 metų, kad būsto ieškosime kalbėdamiesi su savo (?) automobiliu, laikrodžiu ar virykle, o rezultatai mus pasieks žaibiškai ir absoliučiai atitiks mūsų poreikius ir asmenybę. Per artimiausią dešimtmetį pasaulis dar sumažės, vis daugiau žmonių dirbs iš namų, tad tobulus namus bus galima rasti bet kur pasaulyje ir jei tik norisi – labai lengva juos pakeisti. Jei padėtų palyginimas – siuntos kažkada keliaudavo du mėnesius, dabar šis procesas kai kur sutrumpėjo iki 2 valandų. Tai yra 720X skirtumas.

Jau netolimoje ateityje būsto įsigijimas keisis pirkėjo naudai.

Pirkėjams tampant vis sąmoningesniems ir išrankesniems, technologijos ir nauji verslo modeliai suteiks jiems daugiau galių. Vystytojai jau seniai yra pasiruošę plėtoti įdomius, drąsius ir idealiai poreikius atitinkančius projektus, tačiau jie neturi įrankių, kaip efektyviai susikalbėti su pirkėjais. „Tiltus“ ir kitos kompanijos padės pirkėjui nusistatyti tikslius savo poreikius, o vystytojui – suprasti ko tiksliai nori pirkėjas ir kokie projekto privalumai sukurtų jam didžiausią pridėtinę vertę. Nepraeis nei dešimtmetis, o būsto įsigijimas pagaliau bus sklandus, saugus ir malonus.

Pranešimą paskelbė: Martinas Brazauskas, „Tiltus“, UAB

Rekomenduojame

carvertical VIN patikra
Statant išskirtinį Molėtų objektą, darbai buvo skaičiuojami valandų tikslumu

Statant išskirtinį Molėtų objektą, darbai buvo skaičiuojami valandų tikslumu

Įgyvendinant „Teltonikos“ Technologijų centro statybos projektą, rangovai turėjo aiškias užduotis: aukšta kokybė ir preciziškas darbų kalendorius.Molėtų „Teltonikos“ Technologijų centras.  Statant Molėtų „Teltonikos“ Technologijų centrą, įmonė „Sintervalas“ įrengė viso pastato konstruktyvą, šildymo, vėdinimo, kondicionavimo bei vandentiekio ir nuotekų sistemas, atliko vidaus apdailos darbus. Pastato karkasui buvo panaudotos surenkamojo gelžbetonio kolonospramonin bei sienos. „Perdangas įrengėme iš gelžbetoninių […]

MERKO baigė statyti projekto „Vilnelės skverai“ pirmo etapo namus

MERKO baigė statyti projekto „Vilnelės skverai“ pirmo etapo namus

UAB Merko statyba baigė statyti projekto „Vilnelės skverai“ pirmo etapo namus. Manufaktūrų gatvėje naujakuriai jau kuriasi šešiuose gyvenamuosiuose namuose. Manufaktūrų ir Kaukysos gatvių sankryžoje iškilę namai buriasi aplink vieną erdvų kiemą. Ši bendra erdvė – skveras – ir nulėmė viso kvartalo pavadinimą. Namuose jau kuriasi gyventojai – visi statybos darbai baigti, bendrame kieme žaliuoja augalai, […]

Į Lietuvą skaityti pranešimo atvyksta Europos Proptech asociacijos vadovas Dirk Paelinck

Į Lietuvą skaityti pranešimo atvyksta Europos Proptech asociacijos vadovas Dirk Paelinck

Rugsėjo 29 d. 16 val, finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centre „Rockit“ Vilniuje įvyks ypač svarbus renginys visai nekilnojamojo turto rinkai ir Proptech (angl. property technology, liet. nekilnojamojo turto technologijų) ekosistemai.  Renginyje pagaliau bus atsakyta į klausimą, kas tas Proptech’as. Būtent toks ir yra renginio pavadinimas. Proptech yra nekilnojamojo turto industrijos inovacijas, skaitmenizaciją ir skaitmeninę […]

Vilnius – 15 minučių miestas: ko trūksta, kad kasdieniai vairuotojai taptų gyventojais?

Vilnius – 15 minučių miestas: ko trūksta, kad kasdieniai vairuotojai taptų gyventojais?

Pasaulyje auga susidomėjimas „15 minučių miesto“ koncepcija – gyventi žmonės kviečiami taip, kad jaustųsi gerai, patogiai ir sveikai. Tokia vizija jau sėkmingai realizuojama Paryžiuje, Barselonoje, Melburne, kituose miestuose. O šiuose gyvybinguose kvartaluose automobilis ne tik nereikalingas, bet kai kuriuose ir nelaukiamas.  „15 minučių miesto“ gyventojai gali didžiąją dalį savo poreikių patenkinti tiesiog aplink namus. Nebūtina […]

Interjerus kitiems kurianti architektė savuosiuose namuose laikėsi kelių taisyklių: turi patarimų visiems

Interjerus kitiems kurianti architektė savuosiuose namuose laikėsi kelių taisyklių: turi patarimų visiems

Interjero dizainerė ir architektė Justina Garbštė, socialinėje erdvėje dar žinoma kaip Justina Arch, dalijasi klientų kuriamų būstų vizualizacijomis ir patarimais, kaip įsirengti jaukius bei stilingus namus, bei kokių klaidų nedaryti. Nestandartinių sprendimų nevengianti J. Garbštė savuosius namus taip pat rinkosi kiek kitaip nei įprasta šios profesijos atstovams – jau įrengtus, o ne naujai statomus, tad, […]

Mokesčiai statantiems valstybinėje žemėje. Ką svarbu žinoti?

Mokesčiai statantiems valstybinėje žemėje. Ką svarbu žinoti?

Jau šį pavasarį įsigaliojo Žemės įstatymo pakeitimai, kurie nustatė mokesčius už statybas valstybinėje žemėje. Vis dėlto, vis dar kyla nemažai klausimų, kokiais atvejais ir kiek reikia susimokėti tiems, kurie planuoja statyti ar rekonstruoti pastatus ar įrenginius, pastatytus ant nuomojamos valstybinės žemės. Koks yra mokesčio (atlyginimo) už statybą valstybinėje žemėje dydis? Nuo kokios žemės vertės mokamas […]