4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

2

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas. 

Geotekstilė piktžolių kontrolei

Vienas didžiausių kiemo savininkų galvos skausmų – nuolatinė kova su piktžolėmis. I. Endriukaitis tikina, kad piktžolių augimą galima gerokai sumažinti po akmenukais ar mulčiu naudojant geotekstilę. Geotekstilė – tai vandeniui laidus audinys skirtas grunto stabilizavimui, atskyrimui ir filtravimui. 

„Šie audiniai veikia kaip barjeras, neleidžiantis piktžolėms įsišaknyti ir „išlįsti“ laukan, tačiau kartu leidžia vandeniui ir maistinėms medžiagoms prasiskverbti į dirvožemį, kur šiuos gali pasisavinti jūsų auginami augalai. Klodami geotekstilę sodo lysvėse arba aplink kraštovaizdžio elementus, drastiškai sutrumpiname laiką, kurį praleistume besigrumdami su neprašytais svečiais“, – pataria pašnekovas.

Dėl savo selektyvaus pralaidumo, geotekstilė dažnai naudojama ne tik sode, bet ir prieš klojant trinkeles ar kitus grindinius, įrenginėjant alpinariumus ar prižiūrint kapus. Užklojus numatytą vietą geotekstile, I. Endriukaitis pataria užleisti vietą savo fantazijai: rinktis iki trijų skirtingų spalvų akmenukus, kurių spalvas galima derinti prie namo eksterjero ar aplink esančių augalų. Pasak specialisto, prieš tai užklojus grindinį geotekstile galima ir sutaupyti – akmenukų ar pasirinktos skaldos reikės mažiau, nei be jos. 

Aiškus kiemo erdvių padalinimas

Aiškiai apibrėžtas kiemas su konkrečiomis pertvaromis tarp skirtingų zonų ne tik atrodo estetiškai, bet ir palengvina jo priežiūrą. I. Endriukaitis pataria kieme naudoti kietosios dangos elementus, pavyzdžiui, takus, trinkeles ar bortelius, kurie padėtų atskirti įvairias zonas, pavyzdžiui, gėlynus, vejos plotus ir poilsio vietas. 

Pašnekovo teigimu, toks ribų įtvirtinimas ne tik suteikia struktūros ir vizualinės dinamikos, bet ir padeda apsaugoti augalus nuo perėjimo į kitas, nepageidaujamas zonas, todėl nereikia jų nuolat genėti ar iš naujo apželdinti.

Tinkamų augalų pasirinkimas

Nors ir akivaizdus, bet dažnai iškylantis sodininkų klausimas yra tinkamas apželdinimas. I. Endriukaitis pabrėžia, kad norint nelieti prakaito ar nusivylimo sode, labai svarbu rinktis tokias augalų rūšis, kurioms reikia minimalios priežiūros ir dėmesio. 

„Ieškokite vietinių rūšių arba sausrai atsparių augalų, kurie gerai tinka mūsų vietos klimatui ir dirvožemio sąlygoms. Tokiems augalams paprastai reikia mažiau vandens, trąšų bei pesticidų, tad ilgainiui sutaupome laiko ir pastangų. Be to, atsižvelkite į saulės intensyvumą bei sklaidą skirtingose jūsų kiemo vietose ir pagal tai pasirinkite augalus. Jei saulę mėgstančius augalus įkurdinsite saulėtose vietose, o pavėsį – šešėlyje, jie klestės ir be jūsų įsikišimo“, – pasakoja Akmenys.lt atstovas.

Vis dėlto galvojant apie apželdinimą reikėtų atsižvelgti ne tik į šviesos kiekį, bet ir į jų tarpusavio sinergiją, dirvožemį bei mikroklimatą. Sugrupavus panašių poreikių turinčius augalus, laistymas ir priežiūra gali būti efektyvesni, nes taip lengviau patenkinti kiekvienos grupės poreikius. 

„Be to, apsvarstykite galimybę augalus apjuosti mulčiu, kuris padeda ne tik sulaikyti drėgmę dirvožemyje, bet ir slopina piktžoles ir net reguliuoja dirvos temperatūrą – taip augalus reikės laistyti rečiau, sodo lysvės ilgiau atrodys tvarkingai“, – rekomenduoja I. Endriukaitis. 

Efektyvus drėkinimas – pusė darbo

Specialistas pabrėžia, kad investicija į efektyvią drėkinimo sistemą gali gerokai sutrumpinti laiką kieme. Įrengtos lašelinio drėkinimo sistemos arba drėkinimo žarnas vandenį tiekia tiesiai prie augalų pagrindo, todėl prarandama mažai drėgmės dėl garavimo ar nutekėjimo.

„Programuojami laikmačiai leidžia net automatizuoti laistymo grafikus pagal konkrečius augalų poreikius, kad jie gautų pakankamai drėgmės ir nebūtų perlaistyti. Optimizuota drėkinimo sistema ne tik išlaikys vešlų ir žalią kiemę, bet ir sutaupys jums vandens, jau nekalbant apie darbui skirtą laiką. Tad šiokio tokio planavimo dėka sodo ir kiemo erdves susigrąžinsite jų pirminei paskirčiai įgyvendinti – tai poilsis ir pramogos“, – šypsosi I. Endriukaitis.

Pranešimą paskelbė: Ona Šablauskaitė, UAB Market Rats

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti?

Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti?

Vis dar sklando mitas, kad bankai yra linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems asmenims. Vis dėlto, griežta amžiaus riba neegzistuoja ir viskas priklauso nuo asmens pajamų tvarumo, skolinimosi istorijos ir kitų faktorių. Ką dar reikėtų žinoti apie būsto paskolos ėmimą vyresniame amžiuje, pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius. Nors vėlesnis gyvenimo tarpsnis nėra riba […]


„Pro Kapital Lietuva“ pasirašė 13,2 mln. Eur kredito sutartį išskirtinio NT projekto Vilniuje plėtrai

„Pro Kapital Lietuva“ pasirašė 13,2 mln. Eur kredito sutartį išskirtinio NT projekto Vilniuje plėtrai

„Pro Kapital Lietuva“ pasirinko finansinį partnerį plėtojamo aukščiausios klasės NT projekto Vilniaus senamiestyje įgyvendinimui – pasirašyta sutartis su „Šiaulių banku“ dėl 13,2 mln. eurų paskolos. UAB „PK Invest“ direktorės Neringos Rasimavičienės teigimu, bendra investicija į plėtojamą „Miesto vilų“ projektą sieks 21 mln. eurų. Šiuo metu „Pro Kapital Lietuva“ įgyvendina paskutinį išskirtinio NT projekto etapą „Šaltinių […]


Tarptautinė bendradarbystės erdvių valdytoja IWG plečiasi Lietuvoje, darbo vietas steigia verslo centre „U219“

Tarptautinė bendradarbystės erdvių valdytoja IWG plečiasi Lietuvoje, darbo vietas steigia verslo centre „U219“

Didžiausia pasaulyje lanksčiai nuomojamų įrengtų darbo vietų kompanija IWG, kuriai priklauso biurų nuomos tinklas „Regus“, verslo centre „U219“ Vilniuje steigia naują darbo erdvę. Joje bus sukurtos hibridiniam darbui pritaikytos darbo vietos, privatūs biurai, posėdžių salės ir kūrybinės erdvės. Biurų pastatą „U219“ valdo „Šeškinės projektai“, „Panevėžio statybos tresto“ dukterinė įmonė. IWG teigimu, Lietuvoje hibridinio darbo modelio […]


Konversija kuria tvaresnius miestus: kaip apleistos teritorijos tampa patraukliomis gyventi?

Konversija kuria tvaresnius miestus: kaip apleistos teritorijos tampa patraukliomis gyventi?

Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tarsi antrinis miesto erdvių panaudojimas, suteikiantis galimybę efektyvinti apleistas urbanistines vietas, plėtoti pastarųjų infrastruktūrą, didinti […]


Elektromobilių įkrovimo stotelės: kokias galimybes turi daugiabučių namų gyventojai?

Elektromobilių įkrovimo stotelės: kokias galimybes turi daugiabučių namų gyventojai?

Nors elektromobilių naudojimas Lietuvoje kasmet auga, vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria daugiabučių namų gyventojai, yra elektromobilių įkrovimo infrastruktūros prieinamumas. Kokias galimybes turi vairuotojai, gyvenantys daugiabutyje, pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ Vilniuje vadovas Tadas Kuznecovas ir elektromobilių krovimo sprendimą gyventojams bei verslui siūlančio „Inbalance grid“ vadovas Simonas Stankus. Elektromobilių įkrovimo stotelių […]


Naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2“ didesnė dalis patalpų jau išnuomota

Naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2“ didesnė dalis patalpų jau išnuomota

„EIKA Development“ valdomame, naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2“ daugiau nei pusė ploto jau yra išnuomota: čia įsikurs advokatų kontora „Ellex Valiūnas“ bei į kokybiškas, modernias patalpas kelsis ir Nyderlandų karalystės ambasada, kuri sudarė sutartį dėl 552 kv. m ploto patalpų nuomos. Šalia Tauro kalno iškilsiantis 7300 kv. m administracinės paskirties pastatas bus 6 aukštų […]