Viešbučių evoliucija per 100 metų: kažkada ir šalto vandens kranas buvo revoliucija

1

Viešbučių evoliucija per 100 metų: kažkada ir šalto vandens kranas buvo revoliucija

Šiandien keliautojai žino, kad atvykus į viešbutį juos pasitiks profesionalus aptarnaujantis personalas, kambaryje jie turės privatų vonios kambarį, išmaniąją televiziją, seifą, privatų barą, bevielį interneto ryšį,tačiau prieš šimtą metų viešbučio kambarys atrodė visiškai kitaip – beveik visų šių dalykų ten tiesiog nebuvo. Tarptautinis viešbučių tinklas „Hilton“, netrukus atsidarysiantis ir Vilniuje, šiandien mini 100 metų ir pateikia esminius viešbučių istorijos raidos įvykius, visiškai pakeitusius šį verslą: nuo pirmojo šalto vandens krano iki kambario valdomo išmaniuoju telefonu.

„Hilton“ istorija prasidėjo lygiai prieš 100 metų – 1919 metų gegužės 31 dieną. Conradas Hiltonas tą dieną įsigijo pirmąjį, 40kambarių viešbutį „Mobley“ Teksase. Jis turėjo kilnią viziją – kelionėmis paversti pasaulį geresne vieta gyventi. Per 100 metų tinklas ne tik išsiplėtė globaliai, bet ir į viešbučių verslą vienas pirmųjų atvedė tokius dalykus apie kuriuos šiandien net nesusimąstome: pradedant nuo televizoriaus iki oro kondicionavimo sistemos“, – sako Tadas Ėvaltas, liepą Vilniuje duris atversiančio pirmojo Lietuvoje viešbučio „Hilton Garden Inn“ generalinis direktorius.

1927-ieji: šalto vandens čiaupai ir oro kondicionavimas bendrose patalpose

Įprasta, kad net vos kelias žvaigždutes turinčių viešbučių kambariuose yra įrengti privatūs vonios kambariai, dažnu atveju turintys ne tik dušą, bet ir vonią, o klausimų dėl oro kondicionavimo sistemų taip pat nekyla. Tačiau taip buvo ne visada. Iki 1927 m. visame pasaulyje bendrose patalpose buvo labai retai naudojami ne tik oro kondicionieriai, bet ir šaltas vanduo.

„Jungtinėse Amerikos Valstijose įsikūręs „Waco Hilton“ tapo pirmasis mūsų viešbutis galėjęs tai pasiūlyti savo klientams. Vėliau prireikė dar 28-erių metų, kol „Hilton“ tapo vienu iš pirmųjų tinklų, pradėjusių investuoti milijonus dolerių į oro kondicionavimo sistemas, kad šios atsirastų kiekviename „Hilton“ tinklo viešbutyje“, – pasakoja T. Ėvaltas.

1947-ieji: televizorius atkeliauja į viešbučio kambarius

Šiuolaikiniai keliautojai, atvykdami į viešnagės vietą, puikiai žino, kad kambaryje dažniausiai ras televizorių. Tačiau iki 1947 m. nė vienas pasaulio viešbutis šio, šiandien taip įprasto įrenginio tiesiog nesiūlė. Tais pačiais metais Niujorke esančiame „Roosevelt Hilton“ ši spraga buvo ištaisyta ir viešbučio savininkai pirmieji kiekviename kambaryje įrengė po nuosavą televizorių.

1954-ieji: sumaišyta pirmoji „Piña Colada“

Šis Karibų kokteilio pavadinimas jau daugybę metų linksniuojamas visame pasaulyje. Tačiau tik nedaugelis žino, kad vienas populiariausių visų laikų, klasika spėjęs tapti kokteilis „Piña Colada” buvo sukurtas 1954 m., Karibų „Hilton“ viešbutyje, Puerto Rike.

„Nuopelnai už šio kokteilio sukūrimą atiteko tuo metu „Hilton“ viešbutyje dirbusiam barmenui Ramonui Marrero. Praėjus 24 metams po šio kokteilio recepto sukūrimo, įgijęs didžiulį populiarumą ir tapęs Puerto Riko pasididžiavimu,  jis tapo oficialiu salos gėrimu, o pats R. Marrero šį kokteilį savo klientams plakė 35 metus“, – atskleidžia T. Ėvaltas

1973-ieji: rezervacijos perkeliamos į kompiuterius

XXI a. keliautojui sunku įsivaizduoti, kad nakvynę viešbutyje galima užsakyti kitu būdu nei internetu. Tačiau praeitame amžiuje ilgą laiką viskas vyko daug sudėtingiau – tekdavo skambinti viešbučiui arba savo kelionių agentui ir aiškintis ar yra laisvų vietų. Tik 1973-aisiais „Hilton“ pristatė pirmąją kompiuterizuotą centralizuotą rezervacijų sistemą, kuri daug sparčiau ir efektyviau padėdavo susitvarkyti su šią užduotimi. Taip pat prireikė kiek daugiau nei 20 metų, kol 1995 metais startavo pirmoji „Hilton“ interneto svetainė, leidusi sužinoti ne tik informaciją apie patį viešbutį, bet ir rezervuoti kambarius internetu.

2018-ieji: pirmasis išmanusis kambarys

Praėjus 99 metams nuo „Hilton“ istorijos starto, jo visas kambarys sutilpo į išmanųjį telefoną. Tinklas pristatė pirmąjį išmanųjį viešbučio kambarį, kurį galima valdyti telefonu ar kitu išmaniuoju įrenginiu: pradedant nuo durų atidarymo ir baigiant kambario temperatūra, apšvietimo intensyvumu ar užuolaidomis.

2019-ieji: pirmasis „Hilton“ tinklo atstovas Lietuvoje

Minint „Hilton“ tinklo šimtmetį liepos mėnesį duris Vilniuje, greta Lukiškių aikštės atvers pirmasis šio tinklo viešbutis „Hilton Garden Inn“ Lietuvoje. Šia proga šalia jo, Gedimino prospekte buvo įcementuota simbolinė „Hilton“ šimtmečio plytelė.

„Džiaugiamės, kad minėdami šią svarbią progą, esame prie finišo tiesiosios. Iki viešbučio atidarymo liko sudėti paskutinius štrichus – esame jau suformavę praktiškai visą darbuotojų komandą, statybininkai atlieka paskutinius paruošiamuosius darbus. Pirmųjų svečių Vilniuje laukiame liepos mėnesį“, – pažymi T. Ėvaltas.

Viešbučio „Hilton Garden Inn Vilnius City Centre“, biurų, būstų ir komercinių patalpų kompleksą „Live Square“ plėtoja bendrovė „Eika“, čia investuojanti 49 mln. Eur.

Viešbučio operatorius yra „Apex Alliance Hotel Management“, valdantis viešbučius „Hilton Garden Inn Bucharest Old Town“, „Courtyard by Marriott Vilnius City Center“. Šiais metais bendrovė planuoja atidaryti dar penkis: „Hilton Garden Inn Riga Old Town“, „Hilton Garden Inn Bucharest Airport“, „Courtyard Bucharest Floreasca“, „Moxy Bucharest Old Town“ ir „Hilton Garden Inn Vilnius City Centre“.

Pranešimą paskelbė: Silvija Kuprionytė, Integrity PR

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Centrinėje sostinės dalyje, prie pat Dariaus ir Girėno bei Tūkstantmečio g. sankryžos, kūrybinė studija „Brazzi” planuoja naujo pastato statybas. Kūrybinėms industrijoms skirtų studijų ir biurų centro plotas sieks apie 2.000 kv.m., o bendros investicijos – 5 mln. eurų. „Brazzi” įkūrėjas ir fotografas Tomas Brazinskas dalinasi, kad prieš septynerius metus atsiradusi „Brazzi” fotostudija Naujamiestyje buvo tik […]


Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Būsto atnaujinimas dažnai yra suvokiamas kaip didelis projektas, reikalaujantis nemažų finansinių ir laiko investicijų. Ekspertai pataria, kada vertėtų pradėti galvoti apie būsto atnaujinimą,  kaip sutaupyti remonto metu ir pabrėžia, kad svarbu iš anksto numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms. Birželio 21 d., 2024. Būsto atnaujinimas dažnai reikalauja didelių investicijų, todėl tampa vis dažnesne paskolos ėmimo […]


Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Ekonominiai ir geopolitiniai iššūkiai, pandemija bei žaliasis kursas pastaruoju metu gerokai keitė komercinių verslo patalpų poreikius. Dar visai neseniai populiarios buvo didelės atviros erdvės, talpios konferencijų salės, o vėliau patiems biurams grėsė ištuštėjimas, nes visi persikėlė dirbti nuotoliu būdu. Tačiau dabar verslo prioritetai kinta, prie jų prisitaiko ir komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojai. Ką šiandien […]


„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

Birželio pradžioje Europos centrinis bankas paskelbė mažinantis Euribor bazinių palūkanų dydį 25 baziniais punktais (0,25 proc.). Kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai skaičiuoja, kad gerėja būsto įperkamumas: tiesą sakant, ne tiek dėl sumažėjusių palūkanų, kiek per pastaruoju metu sparčiai augusio darbo užmokesčio. Ką šie pokyčiai reiškia didžiųjų Lietuvos miestų būsto rinkoms ir ko […]


Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Generalinė statybų rangovė UAB „RNDV Statyba“ audituotais duomenimis pernai pajamas išaugino 64 proc. iki 18,9 mln. eurų. Įmonės vadovas Rolandas Kasperavičius sako, jog dėl susiklosčiusių ekonominių aplinkybių investicijos į statybas pasirenkamos išrankiai, o atsiperkamumo potencialą vis dar išlaiko aukščiausios kokybės, paklausos neprarandantys, patrauklūs gyvenamosios ir pramonės statybos objektai. „Nors praėjusiais metais mūsų pajamos augo net […]


Prieš ilgąjį savaitgalį –  patarimai kepsninių entuziastams

Prieš ilgąjį savaitgalį – patarimai kepsninių entuziastams

Planuojant savaitgalio išvyką ar atostogas su šeima bei draugais tenka nemažai rūpesčių. Retas kuris pasirūpina ne tik užkandžiais, gėrimais ir muzika, bet ir pirmosios pagalbos priemonėmis. Deja, draudimo bendrovės „If“ duomenys rodo, kad planuojant išvykas ar pasibuvimus lauke derėtų pasirūpinti ne tik pleistrais ar būtiniausiais vaistais, bet ir priešgaisriniu gesintuvu.   Gaisras gali įsiliepsnoti net […]