Teisininkai pataria nerizikuoti: ką daryti, kad sklypo pirkimas nevirstų katastrofa

Teisininkai pataria nerizikuoti: ką daryti, kad sklypo pirkimas nevirstų katastrofa

Bet kurios paskirties žemės sklypo įsigijimas, tiek verslo vystymui, tiek ir asmeninių poreikių tenkinimui – yra ilgalaikė investicija. Advokatų profesinės bendrijos „LAWCORPUS VENSLAUSKAS“ teisininkas Mindaugas Šveiteris pabrėžia, kad sklypą pirkti reikėtų tik kruopščiai išanalizavus ir įvertinus tiek praktinius, tiek teisinius jo pirkimo aspektus. Pasak specialisto, tai užtikrina sklandų verslo vystymą ateityje, o taip pat ir asmeninių investicijų pagrįstumą bei užkerta kelią netikėtoms kliūtims ateityje.

Teisininkas M. Šveiteris paaiškina, kad prieš perkant žemės sklypą turėtų būti įvertinamas jo status quo (liet. esama faktinė ir teisinė padėtis), o tai dažniausiai apima kelis pagrindinius aspektus.

„Įprastai atliekamas žemės sklypo nuosavybės dokumentų teisinis vertinimas, tame sklype galiojančių teritorijų planavimo dokumentų ir statinių statybos dokumentų teisinis vertinimas. Taip pat vertinamas ir pageidaujamos veiklos žemės sklype teisinis reglamentavimas ir, žinoma, peržiūrimos pirkimo-pardavimo sutarties sąlygos. Šio vertinimo metu sąlygos gali būti derinamos ir koreguojamos, atsižvelgiant į pirkėjo poreikius,“ – informuoja teisininkas. 

Pasak pašnekovo, toks vertinimas padeda nustatyti, ar pardavėjas pats yra pilnai atsiskaitęs už parduodamą žemės sklypą ir turi teisę jį parduoti (sklypas nėra areštuotas, įkeistas hipoteka, nėra ginčo objektas teisme), o taip pat padeda numatyti ir kitas reikšmingas aplinkybes, padėsiančias tinkamai įvertinti visas su žemės sklypo įsigijimu bei naudojimu susijusias rizikas. 

Apsaugo nuo dažniausiai kylančių problemų

Teisininko teigimu, išankstinis žemės sklypo įsigijimo bei naudojimo sąlygų teisinis įvertinimas gali padėti išvengti įprastai pasitaikančių kliūčių, susijusių su nekilnojamojo turto pirkimu ir jo naudojimu. 

„Analizuojant dokumentus pirmiausiai vertinama, ar žemės sklypas suformuotas atliekant tik preliminarius, ar kadastrinius matavimus, t.y., ar yra aiškios žemės sklypo ribos – tokiu būdu išvengiama ginčų su kaimynais. Taip pat išsiaiškinama, kokie apribojimai nustatyti žemės sklypui, pavyzdžiui, galimos žemės sklypo paskirtys, būdai, taikomos specialios žemės naudojimo sąlygos ir apribojimai, maksimalus leistinas pastatų aukštingumas ir tankumas, statinių statybos zonos, įvažiavimo į žemės sklypą vietos, saugotinų želdinių buvimas, jų išsidėstymas žemės sklype, žemės sklypo reljefas, ar žemės sklypas nepatenka į saugomas teritorijas (draustinius, regioninius parkus) ir t.t.

Papildomai įvertinama ir tai, ar numatytame sklype ar greta jo nėra suplanuota statyti valstybinės reikšmės inžinerinių statinių ir/ar susisiekimo komunikacijų, ar neplanuojama visą ar dalį žemės sklypo paimti visuomenės poreikiams. Įvertinami greta žemės sklypo esančių teritorijų naudojimo reglamentai, šiose teritorijose planuojama ar galima vystyti veikla, jos potenciali įtaka planuojamo įsigyti žemės sklypo vertei, galimybei jame vykdyti pageidaujamą veiklą ir t.t. Įvertinamas inžinerinių ir susisiekimo komunikacijų buvimas žemės sklype, taip pat galimybė šias komunikacijas atvesti iki žemės sklypo, poreikis perkelti šias komunikacijas į kitą vietą, esamo elektros įvado galingumas bei galimybė jį padidinti sudarant sąlygas įrengti žemės sklype saulės elektrines bei elektromobilių įkrovimo stoteles,“ – aiškina M. Šveiteris. 

Gali padėti išvengti nenumatytų išlaidų

Didelė dalis išankstinio žemės sklypo įsigijimo bei naudojimo sąlygų teisinio įvertinimo skirta apsaugoti klientą nuo neplanuotų finansinių kaštų, dėmesį atkreipia ekspertas. Vienas tokių pavyzdžių – atliekami  (ar anksčiau atlikti) žemės sklypo inžineriniai geologiniai tyrimai, siekiant nustatyti žemės sklype vyraujančius inžinerinius geologinius sluoksnius. O jei tokie tyrimai nėra atlikti, vertinimas parodo, ar yra pagrįsta būtinybė juos atlikti. 

„Iš pažiūros labai perspektyvus žemės sklypas dėl esamų grunto savybių gali pasirodyti visiškai netinkamas planuojamų pastatų statybai, arba tokia statyba būtų ženkliai brangesnė ir neapsimokėtų finansiškai,“ – pasakoja M. Šveiteris. 

Teisininko nuomone, toks žemės sklypo įsigijimo bei naudojimo sąlygų teisinis įvertinimas itin praverčia žemės sklypus perkantiems verslams, kurie susiduria su didesniu potencialių rizikų kiekiu. Dažnai įmonės atstovams yra būtina žinoti verslo vystymo komercinės paskirties žemės sklype galimybes ir konkurencinę aplinką (potencialių konkurentų buvimas netoliese, uostų, krovos terminalų, intermodalinių terminalų, privažiuojamųjų geležinkelio kelių įrengimo galimybės ir kt.).

Specialistas ragina atsižvelgti ir į potencialių taršos šaltinių, esančių šalia žemės sklypo poveikį sklypui ar planuojamai veiklai – įsivertinti esamų ar planuojamų degalinių, servisų, greitkelių, oro uostų, pavojingų atliekų perdirbimo įmonių, sąvartynų ir t.t. įtaką. Profesionalios rizikų analizės metu papildomai gali būti įvertinami ir paviršinių vandens nuotekų šalinimo būdai ar archeologinių tyrimų poreikis. 

Kada verta kreiptis į teisininką?

Sprendimas, ar kreiptis į teisininką dėl žemės sklypo įsigijimo bei naudojimo sąlygų teisinio įvertinimo, priklauso nuo individualių aplinkybių. M. Šveiteris pataria įsivertinti sandorio sudėtingumą, kylančių rizikų dydį, finansines galimybes ir asmeninius gebėjimus savarankiškai atlikti teisinę analizę. 

„Prieš priimant galutinį sprendimą dėl žemės sklypo įsigijimo, rekomenduoju atlikti išsamų žemės sklypo įsigijimo bei naudojimo sąlygų teisinį įvertinimą, siekiant išsiaiškinti potencialias grėsmes bei rizikas. Nepasikliaukite vien tik internetiniais šaltiniais ir atsiliepimais. Na, o jei nuspręsite kreiptis į teisininką, rinkitės patyrusį specialistą, turintį pakankamai žinių ir patirties nekilnojamojo turto srityje,“ – apibendrina ekspertas.

Pranešimą paskelbė: Viktorija Endriukaitė, MB Publicite

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.  Geotekstilė piktžolių kontrolei Vienas didžiausių kiemo […]


Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kaunas demonstruoja lyderystę įgyvendinant nacionalinės reikšmės projektus. Stadionas – sėkmingai funkcionuoja, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus, o per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skelbti tarptautinį rangos konkursą. Unikalus architektūros kūrinys „Simboliška, kad su […]


Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Netrukus 7,8 ha teritorijoje įsikurs vienas jauniausių kariuomenės vienetų – „Žemaitijos“ brigados Kunigaikščio Marginio pėstininkų batalionas. Bataliono dydžio karinio miestelio […]


Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip teisiškai galėtų būti išspręstas šis NT rebusas? […]


Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Paskutinį balandžio savaitgalį, 25–27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė specializuota statybų tematikos paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą. […]


Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa.  Kovo 7 dieną kelio rekonstrukcijos darbai vienu metu buvo pradėti keliose Molėtai-Utena kelio vietose. Šiuo metu […]