Svarbu visiems naujakuriams: ar žinote, iš ko pastatytas jūsų daugiabutis

Svarbu visiems naujakuriams: ar žinote, iš ko pastatytas jūsų daugiabutis

Renkantis gyvenamąjį būstą dažniausiai yra atsižvelgiama į būsto lokaciją, prieinamumą, namo statybos metus. Antrais pagal svarbą kriterijais vertinami energetinė klasė, garso izoliacija, statybų trukmė, tačiau ne ką mažiau svarbu atkreipti dėmesį ir į paties pastato konstrukciją bei plėtotojo pasirinktą statybos būdą. Pastaruoju metu į Lietuvos NT rinką grįžta kiek primirštas statybų metodas iš surenkamų gelžbetonio konstrukcijų. Ką apie jį turėtų žinoti kiekvienas, besirenkantis naujus namus?

Surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos yra vientisi statybiniai elementai, gaminami gamykloje. Tarp šių elementų yra daugiabučių išorės sienų statybai reikalingos trisluoksnės sieninės surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos, kurias sudaro laikantis gelžbetonio sluoksnis, šiltinamoji medžiaga ir išorinis apdailinis gelžbetonio sluoksnis.

Surenkamojo gelžbetonio konstrukcijoms priskiriamos surenkamosios pamatų pagalvės, pamatų blokai, kolonos, sijos, perdangos plokštės, laiptų maršai ir aikštelės, balkonų plokštės, išorinių bei vidinių sienų elementai. Atsivežus surenkamas gelžbetonio konstrukcijas į statybvietę, telieka atlikti tik jų surinkimo, montavimo darbus.

„Sovietmečiu, siekiant apgyvendinti daug į miestus besikeliančių gyventojų, naudojantis šia technologija buvo statoma dauguma Lietuvos didmiesčių daugiabučių, tačiau dėl prastos tuometinės gelžbetonio konstrukcijų kokybės, o ir išsprendus gyvenamojo būsto stokos problemą, šis statybų būdas išblėso. Ištobulėjus tiek gamybos, tiek statybos technologijoms, automatizavus gamybos procesus, šiuo metu pagaminamos gelžbetonio konstrukcijos savo techninėmis savybėmis ir aukšta kokybe nė iš tolo nebeprimena prieš pusamžį gamintų gaminių“, – sako Kornelija Kazlauskytė, nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Omberg“ projektų direktorė.

Greitesnės ir tikslesnės statybos

Priešingai nei statant mūrinius ar statybvietėje liejamus namus, surenkamojo gelžbetonio elementai yra  gaminami ne statybų aikštelėje, o gamykloje. Todėl šiam procesui oro sąlygos neturi įtakos, o statybose reikšmingai krenta technologinių procesų kiekis. Tai lemia žymiai sumažėjusias laiko sąnaudas, tuo pat metu išlaikant aukštą gaminių kokybę.

„Pavyzdžiui, norint, kad mūro konstrukcijos statinys pasiektų tokį patį išbaigtumo lygį kaip surenkamo gelžbetonio, reikia kone dvigubai daugiau laiko. Taip yra todėl, kad statant mūrinį pastatą statybų aikštelėje skirtingų sričių specialistai nuosekliai turi atlikti skirtingus procesus: mūro, fasado šiltinimo su apdaila, tinkavimo ir kitus darbus. Negana to, šiuos procesus gali stabdyti arba gerokai vilkinti prastos oro sąlygos“, – teigia K. Kazlauskytė.

Dėl automatizuotos konstrukcijų gamybos gamyklose ir kelių skirtingų etapų kokybės kontrolės, itin sumažėja ir žmogiškųjų klaidų galimybė, pavyzdžiui, gaunami mažesni konstrukcijų matmenų nuokrypiai, todėl statybvietėje lieka užtikrinti tik montavimo kokybę.

„Projektuose „Bajorų lajos“ ir „Viršuliškių stogai“ pasitelkę surenkamąsias gelžbetonio konstrukcijas, pastebėjome, kad statybų procesas gerokai supaprastėjo. Jis vyko itin aiškiai, buvo labai struktūruotas, lengvai valdomas. Supaprastėjus karkaso statybos procesui,  netgi tuo atveju, kai statybvietėje dirba skirtingi rangovai, klaidų tikimybė yra minimali“, – sako K. Kazlauskytė.   

Surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos yra brangesnis statybų metodas už kitus, tačiau galutinė būsto kaina būna panaši. Tai lemia sumažėjęs technologinių procesų skaičius ir darbininkų poreikis bei didesnis statybų greitis, sąlygojantis mažesnes sąnaudas statybos organizavimui.

Atitinka šiuolaikinius lūkesčius

Surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos grįžta į madą ir dėl to, kad itin atitinka dabartinius naujakurių, kurie tampa vis labiau ekspertiški, lūkesčius. Šiais laikais būstą besirenkantys pirkėjai plėtotojams užduoda klausimus ne tik apie pastato energinio naudingumo klasę, bet ir apie jo sandarumą, šilumos ir garso izoliacijos parametrus.

„Trisluoksnės sieninės surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos leidžia butui sandariai išlaikyti šilumą, pasižymi geromis akumuliacinėmis savybėmis – lėtai įšylą esant karštam orui ir ilgai atiduoda šilumą atvėsus orams. Taip pat įšalus viršutiniam betono sluoksniui žiemą, šiltinamoji medžiaga užtikrina, kad šaltis nepasiektų vidinio gelžbetonio sluoksnio ir priešingai vasarą – įkaitus viršutiniam betono sluoksniui nepageidaujama šiluma neperduodama vidiniam sluoksniui. Tarp sluoksnių esantys specialūs laikikliai iš nerūdijančio plieno iki minimumo sumažina šalčio tiltelius“, – teigia Vytas Sirtautas, vadovaujantis inžinierius konstrukcijų projektavimo bendrovėje „INHUS Engineering“.

Taip pat betonas yra viena tankiausių statybinių medžiagų, todėl projektavimo metu parinkus reikamus sluoksnių storius, tiek vidiniai, tiek ir išoriniai sienų elementai užtikrina reikiamą garso izoliaciją numatytai garso klasei.

„Šiuolaikiniams pirkėjams vis daugiau rūpi produkto kilmė bei aplinkosauga, o surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos pasižymi mažesniu kiekiu gamtą teršiančių procesų. Konstrukcijų gamybai naudojamas betonas yra gaminamas iš vietinių žaliavų, o tai ekonomiškai palanku vidaus rinkai bei lemia natūralesnį statybų procesą“, – aiškina K. Kazlauskytė.

Pasak jos, surenkamosioms gelžbetonio konstrukcijoms dažnai reikia mažiau apdailos darbų, kas taip pat imponuoja įsikraustyti skubantiems naujakuriams.

„Gamykloje pagamintos gelžbetonio konstrukcijos net be apdailos atrodo estetiškai, pasižymi itin lygiu paviršiumi. Tad dažnai sienų nebūtina tinkuoti, užtenka nuglaistyti. Be to, konstrukcijų sienos gaminamos iškart su projekte numatytais elektros ir silpnų srovių instaliacijai reikalingais kanalais, rozečių dėžutėmis, o tai leidžia išvengti dulkių, statybinių šiukšlių ir nepageidaujamo triukšmo statybos proceso metu. Pastebėjome, kad dalis klientų nusprendžia palikti dalį ar visas gelžbetonio lubas ar sienas neuždengtas ir taip paversti jas modernaus miesto būsto akcentu – intriguojančia interjero detale“, – pastebi K. Kazlauskytė.  

Pranešimą paskelbė: Greta Jankaitytė, UAB „Gravitas Partners“

Rekomenduojame

Dešimt Vilniaus kokybiškos architektūros taisyklių pritaikyta projektuotojų savikontrole

Dešimt Vilniaus kokybiškos architektūros taisyklių pritaikyta projektuotojų savikontrole

Sklandaus Vilniaus plėtra ir kūrimas prasideda nuo ABC – naujo patogaus įrankio vilnius.lt/vilnius-auga, kur kiekvienas planuojantis, statantis ar besidomintis miesto planavimo procesais ras informaciją, kas, kur ir kaip gali būti statoma ar želdinama, kokių architektūros standartų ir taisyklių laikomasi sostinėje, kaip derinami projektai. Vyriausiojo miesto architekto skyrius architektams ir nekilnojamojo turto vystytojams praėjusią savaitę pristatė […]

Teisiniai patarimai smulkiajam verslui

Teisiniai patarimai smulkiajam verslui

Gyvendami teisinėje valstybėje, esame susigyvenę su pagrindiniais įstatymais, kurie reglamentuoja mūsų kasdienį gyvenimą: neviršykite greičio, nevokite, nepulkite žmonių. Kaip moralės normos, šie įstatymai yra intuityvūs ir mes apie juos daug negalvojame. Tačiau verslo teisė yra kitokia. Viena vertus, daugelis iš mūsų specialiai nesimoko, kaip tai įgyvendinti ir jos laikytis. Tai taip pat verslo teisė yra […]

Patarimai, kaip būsto remonto darbus paversti sėkmės istorija

Patarimai, kaip būsto remonto darbus paversti sėkmės istorija

Pandemija paskatino daugybę Lietuvos gyventojų imtis būstų renovavimo ir remonto darbų, o kai kuriuos – ir naujų statybų. Draudikai atkreipia dėmesį, kad be tiksliai apgalvoto plano šie procesai gali atnešti ne norimą rezultatą, bet didelių netikėtų išlaidų. Tikslus planas – būtinybė Pasak draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovės Baltijos šalims Viktorijos Katilienės, kad ir kokių […]

ADAX elektriniai radiatoriai su Wi-Fi valdymu

ADAX elektriniai radiatoriai su Wi-Fi valdymu

Naujos kartos ADAX NEO H/L ir CLEA H/L elektriniai radiatoriai su WiFi valdymu – modernaus ir elegantiško dizaino radiatoriai, tinkantys įvairioms aplinkoms ir pritaikyti įvairios paskirties patalpoms: gyvenamosioms, komercinėms ir pan. Radiatorių ADAX NEO dizainas sukurtas vienos iš žymiausių Skandinavijos projektavimo kompanijų „Hareide Designmill“ ir ištobulintas patyrusių ADAX konstruktorių. Radiatorių saugos klasė – IP24C (atsparūs […]

Fotomenininkas A. Reipa užfiksavo kiekvieną Jonavos tilto statybų žingsnį

Fotomenininkas A. Reipa užfiksavo kiekvieną Jonavos tilto statybų žingsnį

Ne vienus metus Jonavos miesto renginius ir įvykius įamžinantis fotomenininkas Audrius Reipa užfiksavo kiekvieną naujo pėsčiųjų tilto per Žeimių gatvę statybų žingsnį. Nuotraukos, darytos specialiai tam įrengtomis kameromis, „sugulė“ į trumpą, bet efektingą fotofilmą. „Vieną kamerą pakabinau ant stulpo, šalia statybvietės, o kitas fotoaparatas buvo pastatytas Jonavos sporto arenoje – mažame valytojos kambarėlyje, pro kurio […]

„Citus“ analitikai: kol sostinė atostogavo, kauniečiai fiksavo šių metų rekordą

„Citus“ analitikai: kol sostinė atostogavo, kauniečiai fiksavo šių metų rekordą

Per rugpjūčio mėn. Vilniuje, „Citus“ analitikų duomenimis pirminėje būsto rinkoje rezervuoti 435 nauji butai ir kotedžai. Kaune, tuo tarpu, užfiksuotas geriausias šių metų ir trečias geriausias visų laikų rezultatas – 153 rezervuoti būstai. Sostinėje per visus 8 mėnesius rezervuoti jau 5 897 būstai (butai ir kotedžai) ir tai yra 8 proc. daugiau nei pernai per visus […]