Mokesčiai statantiems valstybinėje žemėje. Ką svarbu žinoti?

1

Mokesčiai statantiems valstybinėje žemėje. Ką svarbu žinoti?

Jau šį pavasarį įsigaliojo Žemės įstatymo pakeitimai, kurie nustatė mokesčius už statybas valstybinėje žemėje. Vis dėlto, vis dar kyla nemažai klausimų, kokiais atvejais ir kiek reikia susimokėti tiems, kurie planuoja statyti ar rekonstruoti pastatus ar įrenginius, pastatytus ant nuomojamos valstybinės žemės. Koks yra mokesčio (atlyginimo) už statybą valstybinėje žemėje dydis? Nuo kokios žemės vertės mokamas mokestis? Į šiuos ir į kitus klausimus atsako advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkė Agnė Turauskaitė.

Pirmiausia reiktų atkreipti dėmesį, kad mokestis už teisę statyti arba rekonstruoti statinius ar įrenginius valstybinėje žemėje taikomas tiek statant naujus, tiek rekonstruojant esamus statinius. Mokesčio dydis skiriasi nuo statybų apimties ir priklauso nuo užstatymo ploto ir statinių bendrojo ploto pokyčio. Statant naujus ar rekonstruojant esamus statinius, mokestis bus skaičiuojamas nuo užstatyto žemės ploto ir statinių bendro ploto padidėjimo, lyginant su iki statybos ar rekonstravimo buvusiu statinių užstatytu plotu ir statinių bendru plotu.

Kitas labai svarbus aspektas – į galimybę statyti valstybinėje žemėje galės pretenduoti tik tie nuomininkai, kurių nuomos terminas pagal sutartį bus virš trejų metų ir kurių nuomos sutartyse yra numatyta teisė statyti naujus statinius.

Taip pat statyba nuomojamuose žemės sklypuose yra galima tik tuo atveju, jei statyba ar rekonstravimas galimi pagal galiojančius teritorijų planavimo dokumentus ir atitinka nuomos sutartyje nurodytą valstybinės žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir būdą.

Mokesčio už teisę statyti valstybinėje žemėje dydis

Visiems, norintiems statyti ar rekonstruoti statinius ar įrenginius ant valstybinės žemės, į valstybės ir savivaldybės biudžetus (lygioms dalimis) reikia sumokėti mokestį, kuris apskaičiuojamas atsižvelgiant į žemės sklypo vidutinę rinkos vertę.

Užstatyto žemės sklypo ploto pokytis

Įmoka

Nedidėja arba sumažėja

5 %

Padidėja iki 10 proc.

10 %

Padidėja nuo 10 iki 20 proc.

20 %

Padidėja nuo 20 iki 30 proc.

30 %

Padidėja nuo 30 iki 40 proc.

40 %

Padidėja daugiau kaip 40 proc.

50 %

Pastatų bendro ploto pokytis

Įmoka

Nedidėja arba sumažėja

5 %

Padidėja iki 10 proc.

10 %

Padidėja nuo 10 iki 20 proc.

20 %

Padidėja nuo 20 iki 30 proc.

30 %

Padidėja nuo 30 iki 40 proc.

40 %

Padidėja daugiau kaip 40 proc.

50 %

Svarbu pažymėti, kad mokestis yra atskirai skaičiuojamas nuo sklypo užstatymo ir nuo statinio bendro ploto pokyčio palyginti su iki statybos ar rekonstrukcijos buvusiais plotais.

Kitaip tariant, jeigu jūsų naujai statomo ar rekonstruojamo pastato bendras plotas, palyginti su iki statybos buvusiu plotu padidėjo, tarkim, 20 proc., o to paties pastato užimamas plotas sklype padidėjo 5 proc., tai valstybei turėtumėte sumokėti atlyginimą lygų 25 proc. nuo vidutinės sklypo vertės.

Maksimalus mokėtinas mokestis negali būti didesnis, nei 75 % vidutinės sklypo ar jo dalies vertės, apskaičiuotos atliekant vertinimą masiniu būdu Vyriausybės nustatyta tvarka, išskyrus atvejį, kai statinio bendro ploto padidėjimas atitinka statinio užstatymo ploto padidėjimą (tokiu atveju atlyginimas mokamas už bendro ploto padidėjimą).

Mokestis už statybas valstybinėje žemėje nemokamas tik tais atvejais, jeigu valstybinė žemė yra nuomojama visai valstybei ar regionui svarbiems, koncesijų ar PPP projektams, laisvosioms ekonominėms zonoms, uostų ar oro uostų veiklai.

Nuo kokios žemės vertės mokamas mokestis?

Atlyginimas už statybą ar rekonstravimą apskaičiuojamas nuo žemės sklypo vidutinės rinkos vertės. Ši vertė apskaičiuojama atliekant vertinimą masiniu būdu Vyriausybės nustatyta tvarka ir skelbiama valstybės įmonės Registrų centro.

Jeigu sklype yra daug statinių ir tik dalies iš jų teritorijoje bus vykdoma statyba ar rekonstravimas, bus vertinama keletas aspektų. Bus atsižvelgiama, kurio pastato vietoje bus vykdoma statyba ir kiek žemės tam pastatui su priklausiniais ir bendro naudojimo teritorija yra priskirta iki statybų pradžios. Atlyginimas bus mokamas tik nuo šios žemės sklypo dalies vertės.

Atlyginimas už statybą ar rekonstravimą mokamas kiekvieno statybos leidimo gavimo atveju.

Pranešimą paskelbė: Silvija Smolskaitė, AVOCAD, Advokatų profesinė bendrija

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti?

Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti?

Vis dar sklando mitas, kad bankai yra linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems asmenims. Vis dėlto, griežta amžiaus riba neegzistuoja ir viskas priklauso nuo asmens pajamų tvarumo, skolinimosi istorijos ir kitų faktorių. Ką dar reikėtų žinoti apie būsto paskolos ėmimą vyresniame amžiuje, pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius. Nors vėlesnis gyvenimo tarpsnis nėra riba […]


„Pro Kapital Lietuva“ pasirašė 13,2 mln. Eur kredito sutartį išskirtinio NT projekto Vilniuje plėtrai

„Pro Kapital Lietuva“ pasirašė 13,2 mln. Eur kredito sutartį išskirtinio NT projekto Vilniuje plėtrai

„Pro Kapital Lietuva“ pasirinko finansinį partnerį plėtojamo aukščiausios klasės NT projekto Vilniaus senamiestyje įgyvendinimui – pasirašyta sutartis su „Šiaulių banku“ dėl 13,2 mln. eurų paskolos. UAB „PK Invest“ direktorės Neringos Rasimavičienės teigimu, bendra investicija į plėtojamą „Miesto vilų“ projektą sieks 21 mln. eurų. Šiuo metu „Pro Kapital Lietuva“ įgyvendina paskutinį išskirtinio NT projekto etapą „Šaltinių […]


Tarptautinė bendradarbystės erdvių valdytoja IWG plečiasi Lietuvoje, darbo vietas steigia verslo centre „U219“

Tarptautinė bendradarbystės erdvių valdytoja IWG plečiasi Lietuvoje, darbo vietas steigia verslo centre „U219“

Didžiausia pasaulyje lanksčiai nuomojamų įrengtų darbo vietų kompanija IWG, kuriai priklauso biurų nuomos tinklas „Regus“, verslo centre „U219“ Vilniuje steigia naują darbo erdvę. Joje bus sukurtos hibridiniam darbui pritaikytos darbo vietos, privatūs biurai, posėdžių salės ir kūrybinės erdvės. Biurų pastatą „U219“ valdo „Šeškinės projektai“, „Panevėžio statybos tresto“ dukterinė įmonė. IWG teigimu, Lietuvoje hibridinio darbo modelio […]


Konversija kuria tvaresnius miestus: kaip apleistos teritorijos tampa patraukliomis gyventi?

Konversija kuria tvaresnius miestus: kaip apleistos teritorijos tampa patraukliomis gyventi?

Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tarsi antrinis miesto erdvių panaudojimas, suteikiantis galimybę efektyvinti apleistas urbanistines vietas, plėtoti pastarųjų infrastruktūrą, didinti […]


Elektromobilių įkrovimo stotelės: kokias galimybes turi daugiabučių namų gyventojai?

Elektromobilių įkrovimo stotelės: kokias galimybes turi daugiabučių namų gyventojai?

Nors elektromobilių naudojimas Lietuvoje kasmet auga, vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria daugiabučių namų gyventojai, yra elektromobilių įkrovimo infrastruktūros prieinamumas. Kokias galimybes turi vairuotojai, gyvenantys daugiabutyje, pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ Vilniuje vadovas Tadas Kuznecovas ir elektromobilių krovimo sprendimą gyventojams bei verslui siūlančio „Inbalance grid“ vadovas Simonas Stankus. Elektromobilių įkrovimo stotelių […]


Naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2“ didesnė dalis patalpų jau išnuomota

Naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2“ didesnė dalis patalpų jau išnuomota

„EIKA Development“ valdomame, naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2“ daugiau nei pusė ploto jau yra išnuomota: čia įsikurs advokatų kontora „Ellex Valiūnas“ bei į kokybiškas, modernias patalpas kelsis ir Nyderlandų karalystės ambasada, kuri sudarė sutartį dėl 552 kv. m ploto patalpų nuomos. Šalia Tauro kalno iškilsiantis 7300 kv. m administracinės paskirties pastatas bus 6 aukštų […]