Finansiniai sprendimai karantino metu: gyventojai aktyviai skolinasi būsto remontui

Finansiniai sprendimai karantino metu: gyventojai aktyviai skolinasi būsto remontui

Pandemijos sukeltos ekonominės pasekmės vienaip ar kitaip palietė daugelį šalies verslų ir gyventojų. Kai kurios įmonės buvo priverstos apkarpyti darbuotojams atlyginimus, kitos – karantino metu patyrė suklestėjimą. Vėlgi, vieniems skausmingesnis buvo pirmasis, kitiems – antrasis karantinas. Nepaisant lietuvių finansinės situacijos, tarpusavio skolinimo platformos „Paskolų klubas“ inicijuotas gyventojų nuomonės tyrimas parodė, kad 83 proc. apklaustųjų poreikis skolintis pirmojo karantino metu neatsirado. Tačiau platformos specialistai pastebi vartojimo paskolų suaktyvėjimą būsto remontui.

Gyventojai pradeda įgyvendinti atidėtus sprendimus

Tyrimo duomenimis vos 2 proc. apklaustųjų atidėjo savo sprendimą imti paskolą vėlesniam laikotarpiui dėl karantino metu susidariusios neaiškios ateities. Nors 83 proc. respondentų pirmojo karantino metu nekilo poreikis skolintis, panašu, kad gyventojai apsiprato su susidariusia situacija ir su pandemija susijusių padarinių baiminasi mažiau ir skolinasi, kaip anksčiau.

„Pastebime, kad per antrąjį karantiną paskolų paraiškų gauname daugiau nei pirmojo karantino metu. Tai rodo, kad žmonės vėl pamažu grįžta į įprastą gyvenimo ritmą ir ruošiasi įgyvendinti planus, kuriuos galbūt buvo pristabdę per pirmąjį karantiną – dabar matome vartojimo paskolų pagausėjimą būsto remontui ar reikalingų daiktų, baldų įsigijimui. Natūralu, kad ženkliai sumažėjo skolinimasis pramogoms, atostogoms“, – pasakoja „Paskolų klubo“ produkto specialistė Edita Makarevičė.

Anot pašnekovės, karantino įtaką galima daryti tik kaip prielaidą pajamų sumažėjimui, tačiau vis daugiau vartotojų renkasi savo finansinių įsipareigojimų refinansavimą. „Galbūt žmonės pajuto, kad po karantino sunkiau sekasi tvarkytis su savo turimomis paskolomis, gal pamatė, kad greitųjų kreditų įmonėse turimos sąlygos netenkina ar tiesiog nori visus savo įsipareigojimus mokėti viena mažesne mėnesio įmoka”, – apie refinansavimo paslaugą, leidžiančia visas turimas paskolas padengti mažesnėmis palūkanomis, pasakoja E. Makarevičė.

Karantinas labiausiai skolintis privertė studentus

Apklausos duomenimis, pirmojo karantino metu skolinimasis aktualiausias buvo studentams, toliau bedarbiams, vaiko priežiūros atostogose esantiems tėvams ir pensininkams. Tačiau kiekvienos socialinės grupės asmenys buvo linkę skolintis iš skirtingų šaltinių.

Tyrime dalyvavę studentai (18 proc.), vaiko priežiūros atostogose esantys tėvai (15 proc.) ir bedarbiai (14 proc.) karantino metu skolinosi iš giminaičių ar tėvų. Tuo metu pensininkams teko skolintis ir iš giminaičių (6 proc.), ir pasiimti savo pirmąją paskolą dėl karantino metu susiklosčiusios finansinės situacijos (4 proc.).

Koronaviruso padariniai skolintis privertė mažą gyventojų dalį

Žvelgiant į apklausos rezultatus, tik 9 proc. respondentų nutarė pasiskolinti pinigų dėl karantino metu pablogėjusios finansinės situacijos. 7 proc. iš jų – skolinosi iš giminaičių ar draugų ir tik 2 proc. pasiėmė savo pirmąją vartojimo paskolą.

Pasiskolinti pinigų ketino ir daugiau žmonių, tačiau 22-iems apklaustiems asmenims vartojimo kreditas nebuvo išduotas visai dėl karantino metu susiklosčiusios sudėtingos padėties. Pasak tarpusavio skolinimo platformos produkto specialistės, atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad gyventojai pradėjo skolintis atsakingiau ir mokosi taupyti.

„Dėl siaučiančios pandemijos susiklosčiusi situacija daugelį išmokė į savo finansus pažvelgti nauju žvilgsniu, pagalvoti, ar visur tikslingai leidžiame pinigus ir išmokti labiau taupyti. Panašu, kad didžioji dalis žmonių yra sukaupę finansinį rezervą arba karantino metu nepatyrė jokių pokyčių darbe, tai išties džiugina. Apskritai, kiekvienam rekomenduojama turėti 3–6 mėnesių asmeninio atlyginimo dydžio finansinį rezervą. Žinoma, ne visiems tai pavyksta, tuomet reikėtų kiekvieną mėnesį taupyti bent 20 proc. nuo savo mėnesio pajamų“, – teigia E. Makarevičė.

Apie tyrimą

„NEO Finance“ kartu su „Nielsen“ inicijuota internetinė apklausa buvo vykdoma 2020 metų rugpjūčio mėnesį. Apklausti 16-64 metų Lietuvos gyventojai. Iš viso apklausoje dalyvavo 1600 respondentų iš Lietuvos.

Pranešimą paskelbė: Mingailė Gulbinauskaitė, NEO Finance AB

Rekomenduojame

NIBE šilumos siurblių ekspomobilis – pirmą kartą užsuks į Lietuvą

NIBE šilumos siurblių ekspomobilis – pirmą kartą užsuks į Lietuvą

Antrus metus turą Europoje rengiančios Švedijos kompanijos „NIBE Energy Systems“ ekspomobilis jau šį mėnesį pirmą kartą užsuks ir į Lietuvą. Gegužės 24 d. didžiausio Skandinavijos šildymo technikos gamintojo paroda ant ratų veiks Šiauliuose, gegužės 25 d. – Kaune, o gegužės 26 d. – Klaipėdoje. Po sėkmingo, didžiulio susidomėjimo sulaukusio projekto debiuto 2021 metais nuspręsta ekspomobilio […]

„Luminor“: lietuviai būstui skolinasi vis didesnes sumas

„Luminor“: lietuviai būstui skolinasi vis didesnes sumas

„Luminor“ bankas per pirmąjį šių metų ketvirtį klientams Lietuvoje būstui įsigyti paskolino 5,8 proc. daugiau nei pernai per tokį patį laikotarpį, tačiau pasirašytų būsto paskolų sutarčių skaičius sumažėjo 2,9 proc. „Luminor” bankas klientams Lietuvoje per pirmuosius tris šių metų mėnesius išdavė 117,8 mln. eurų būsto paskolų, pasirašė 1310 paskolos sutarčių. Vidutinis paskolos dydis Lietuvoje išaugo […]

Fasadų dekorą su EPS elementais gali riboti tik paveldo reglamentavimas ir architektų fantazija

Fasadų dekorą su EPS elementais gali riboti tik paveldo reglamentavimas ir architektų fantazija

Išorinė tinkuojamoji sudėtinė termoizoliacinė sistema ETICS (angl. External Thermal Insulation Composite System) su polistireniniu putplasčiu EPS yra populiariausias sprendimas Lietuvoje, kai kalbama apie naują statybą ar senų daugiabučių renovaciją. Tai lemia sistemos paprastumas ir patikimumas, sukaupta rangovų patirtis, gera kaina. Prie viso to pastaruoju metu vis labiau prisideda ir ekologinis kriterijus – itin mažas ETICS […]

„Citus“ pristato: projektas sostinės Kareivių g. 5 įgauna veidą – viešinami projektiniai pasiūlymai

„Citus“ pristato: projektas sostinės Kareivių g. 5 įgauna veidą – viešinami projektiniai pasiūlymai

Nekilnojamojo turto projektų valdymo kompanija „Citus“ viešinimo procedūrai Vilniaus miesto savivaldybėje pateikė planuojamo daugiafunkcinio projekto pirmųjų dviejų etapų projektinius pasiūlymus. Investicijos į daugiafunkcinį projektą sparčiai besikeičiančioje ir sostinės gyventojams patrauklioje vietoje, Kareivių gatvėje, numatoma, viršys 60 mln. Eur. Projekto plėtotojas – uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirta investicinė bendrovė UAB „Victory Development IV“. Pagal Vilniaus mieste […]

Statybininkai ir kelininkai pusdieniui stabdys darbą valstybinės reikšmės objektuose

Statybininkai ir kelininkai pusdieniui stabdys darbą valstybinės reikšmės objektuose

Statybos ir kelių tiesimo įmonės šį penktadienį, gegužės 13 d., nuo 12 valandos pusdieniui stabdys darbus valstybinės reikšmės ir visuomeninės paskirties objektų statybvietėse ir keliuose. Lietuvos statybininkų asociacijos ir asociacijos „Lietuvos keliai“ inicijuojama akcija „#stabdome statybą“ siekiama atkreipti dėmesį į Vyriausybės ir jai pavaldžių įstaigų – perkančiųjų organizacijų – nenorą ir delsimą imtis veiksmų dėl […]

Atraskite vandens grožį: „hansgrohe RainDrain“ dušo latakai kuria tobulą vonios kambario išvaizdą

Atraskite vandens grožį: „hansgrohe RainDrain“ dušo latakai kuria tobulą vonios kambario išvaizdą

Dušas primena malonų, šiltą vasaros lietų, kai vanduo atgaivina įkaitusį kūną ir susigeria į žemę. Naujieji „hansgrohe RainDrain“ dušo latakai padeda atgaivinti šiuos pojūčius: jie ne tik neleidžia kauptis vandeniui dušo zonoje, bet ir kuria vientisą vonios kambario vaizdą. Naujoji „hansgrohe RainDrain“ nuotekų latakų kolekcija papildė visą „hansgrohe“ linijos gaminių dušui asortimentą. Rezultatas – vientisas […]