Senų nerenovuotų daugiabučių vamzdynų būklė kasmet tampa vis prastesnė, konstatuoja vandens užpylimo atvejus fiksuojantys draudikai. Draudimo bendrovė BTA per 2019 metus gyventojams atlygino 665 tūkst. eurų už vandens sukeltas žalas, o tokių įvykių skaičius per metus išaugo 16 proc. ir pasiekė beveik 2 tūkstančius.
„Didžioji dalis vandens užpylimo atvejų fiksuojama būtent nerenovuotuose, sovietiniais laikais pastatytuose daugiabučiuose. Neatnaujinant vamzdynų ir inžinerinių sistemų, avarijų rizika tampa vis didesnė – tai liudija augantys vandens užpylimo atvejų skaičiai. Tiesa, vandentiekio bei kanalizacijos tinklų avarijų pasitaiko ir naujesniuose daugiabučiuose, ypač pastatytuose ekonominės krizės periodu“, – sako bendrovės BTA turto draudimo produktų vadovė Dalia Strazdienė.
Daugiausia nuostolių – avariją pastebėjus vėliau
Pasak D. Strazdienės, pernai užfiksuota didžiausia vandens užpylimo žala siekė 19 tūkst. eurų, kuomet bute trūkus karšto vandens vamzdžiui buvo užlietas koridorius, vonios ir dar du gyvenamieji kambariai.
„Daugiausia nuostolių patiriama, kuomet avarijos įvyksta gyventojams išvykus iš savo būsto – greitai nepastebėjus prakiurusio ar trūkusio vamzdžio, gali būti užtvindyti net keli apačioje esantys butai ar aukštai. Todėl išvykstant ilgesniam laikui rekomenduojama apskritai užsukti įvadinius vandens čiaupus“, – pataria ekspertė.
Ką daryti prakiurus vamzdžiui?
Įvykus vamzdyno avarijai, pirmiausia reiktų užsukti vandens čiaupus, susisiekti su namą administruojančia įmone ir iškviesti avarinę tarnybą.
„Kai kurie gyventojai patys skuba remontuoti prakiurusius vamzdžius namuose po ranka randamomis įvairiomis priemonėmis. Jei tai padeda bent kuriam laikui sustabdyti vandens pratekėjimą, labai gerai, tačiau ir tokiu atveju rekomenduojame vėliau iškviesti profesionalius santechnikus – vamzdžių įtrūkimus privaloma sutaisyti profesionaliai, kad avarijos nepasikartotų“, – perspėja draudimo ekspertė.
Susisiekus su namo administratoriumi ir avarine tarnyba, reiktų informuoti ir draudimo bendrovę.
„Pasitaiko atvejų, kai žmonės iš streso pamiršta, kad yra apsidraudę. Tad tokiose situacijose svarbu išlikti ramiems, klausyti namo administratoriaus bei draudimo bendrovės konsultanto rekomendacijų ir patarimų“, – sako D. Strazdienė.
Daugiausia rizikų – virš komercinių patalpų
Draudikų teigimu, nekilnojamojo turto rinkos augimas bei kylantis gyventojų sąmoningumo lygis lemia vis labiau populiarėjantį ne tik namų turto, bet ir civilinės būsto savininko atsakomybės draudimą – tokiu būdu gyventojai išvengia galimų finansinių nuostolių dėl kaimynams padarytų žalų.
„Įvertinant galimas rizikas, verta atkreipti dėmesį į tai, kuriame aukšte butas: tikimybė užlieti kaimynus didesnė gyvenant viršutiniuose aukštuose, o būti užlietam – pirmame. Ypač atidūs turėtų būti gyventojai, kurių butai įrengti virš komercinių patalpų – parduotuvių, kirpyklų, vaistinių, gydymo įstaigų ir pan. Avarijos atveju užliejus apačioje esančius įrenginius, vaistus ar maisto produktus, žalos būna itin didelės. Kartais nuostoliai išauga ir įvykus avarijai pirmame aukšte, kai užliejami gyventojų rūsyje laikomi vertingesni daiktai“, – konstatuoja BTA specialistė.
Apie BTA:
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2019 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2019 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 420 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta virš 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 57 mln. eurų žalų.
Pranešimą paskelbė: Marius Deksnys, UAB „Idea Prima”
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimumą. Produktai, kuriuos vietos rinkai pristato SIKA Baltic SIA (Lietuva), nėra naujiena pasaulyje. Tačiau Lietuvoje šie produktai naudojami retai arba iki […]
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija. Įmonė „URETEK Baltic“, naudodama pažangią URETEK technologiją, efektyviai sprendžia grunto smegimo problemą, ir daro tai nepaprastai lanksčiai, prisitaikydamas prie esamų sąlygų. URETEK technologijos istorija siekia […]
Rinkdamiesi būstą Lietuvos didmiesčių gyventojai vis dažniau žvalgosi į užmiestį ir toliau nuo centro nutolusius rajonus. Būstui toliau nuo centro nutolusiuose rajonuose pirmenybę teiktų 40 proc. didmiesčiuose gyvenančių lietuvių, o dar 31 proc. rinktųsi gyventi priemiestyje ar už miesto ribos – 3 proc. daugiau nei pernai. Visgi vilniečiai ir aukščiausias pajamas gaunantys gyventojai prioritetą ir […]
Žmonėms, turintiems gyvenamąjį žemės sklypą, tačiau neturintiems galimybės prisijungti prie centralizuotos nuotekų valymo sistemos, reikia pasirūpinti individualia kanalizacijos sistema. Dažniausiai individualia kanalizacija turi rūpintis tie, kurie vasaroja arba nuolat gyvena sodų bendrijose ar nutolusiose kaimų vietovėse. Tad jeigu domina buitinių nuotekų valymo įrenginių montavimas, žemiau pateikiami ir ekspertų atsakomi 5 DUK. 1. Kaip veikia nuotekų […]
Kas seniau buvo tik profesionalių meistrų amatas, dabar jau nebėra, nes tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus vis dažniau žmonės renkasi atlikti patys. Viena to priežasčių – platus nebrangių ir kokybiškų įrankių pasirinkimas, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka […]
Lietuvoje kylantys nauji verslo centrai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Identiška situacija ir gyvenamosios paskirties daugiabučių sektoriuje. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar rekonstrukcija taip pat gali juos priartinti prie aukštesnių tvarumo standartų […]