Dėl valstybinės žemės nuomos „Gariūnų“ verslo parkui

Dėl valstybinės žemės nuomos „Gariūnų“ verslo parkui


Reaguodama į 2021-03-23 LNK televizijos žinių reportažą apie paslaugų smulkiam ir vidutiniam verslui parką „Gariūnai“, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) informuoja, kad:

1. NŽT privalėjo nutraukti valstybinės žemės nuomos sutartis su „Gariūnų“ teritorijoje veikiančiomis įmonėmis vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 402 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. liepos 21 d. nutarimo Nr. 808 „Dėl valstybinės svarbos projekto“ pripažinimo netekusiu galios“, kadangi po šio nutarimo priėmimo, iki tol galiojusios nuomos sutartys neteko teisinio pagrindo, kuriuo vadovaujantis sutartys ir buvo sudarytos.

2019 m. derindama Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą, NŽT atkreipė dėmesį, kad panaikinus valstybinės svarbos projekto statusą, bus peržiūrėtos valstybinės žemės nuomos sutartys dėl tolesnio jų galiojimo.

NŽT Vilniaus miesto skyrius, išanalizavęs teisinę ir ekonominę aplinką, dar 2020 m. spalio 6 d. raštu įspėjo „Gariūnuose“ statinius valdančias tris įmones dėl nuomos sutarčių nutraukimo bei informavo apie galimybę išsinuomoti žemės sklypus, vadovaujantis Naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 9 d. nutarimu Nr. 260 „Dėl naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“.

Valstybinės žemės nuomos sutartys nutrauktos su visomis (trimis) įmonėmis. Iš viso buvo nutrauktos penkios valstybinės žemės nuomos sutartys. Bendras nuomotos valstybinės žemės plotas sudarė 30,5 ha.

2. NŽT sprendimas nutraukti esamas žemės nuomos sutartis neturės jokios neigiamos įtakos eksploatuojant šioje teritorijoje esančius statinius – su visais statinių savininkais bus sudarytos naujos žemės nuomos sutartys. Tik taip bus išvengta susiklosčiusio teisinio neapibrėžtumo, o verslui užtikrintas tvarumas – naujas ilgalaikis žemės nuomos sutarčių teisinis pagrindas ir stabili šiuo metu šioje teritorijoje veikiančių įmonių veikla.

Dėl „Gariūnų“ teritorijoje stovinčių teisiškai registruotų ir savarankiškai funkcionuojančių statinių ar įrenginių (pagrindinio daikto) su priklausiniais (jeigu jų yra) eksploatavimo savininkai bendra tvarka turės kreiptis į NŽT su prašymais išnuomoti žemės sklypo dalis, reikalingas jų nuosavybės teise valdomiems statiniams eksploatuoti.

NŽT, išnuomodama ar perleisdama valstybinę žemę, vadovaujasi Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 9 straipsnio ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 260 patvirtintų taisyklių nuostatomis. Teisės aktuose yra įtvirtintos imperatyvios nuostatos, reikalaujančios, kad žemės sklypai (jų dalys) būtų formuojami ir išnuomojami (perleidžiami nuosavybėn, perduodami neatlygintinai naudotis) tik tokio dydžio, kurio reikia esamam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti.

Žemės sklypų ar jų dalių dydžiai yra nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2020 m. sausio 24 d. įsakymu Nr. 3D-40 „Dėl Kitos paskirties valstybinės žemės sklypų, parduodamų ar išnuomojamų ne aukciono būdu, administravimo metodikos patvirtinimo“.

Taigi pažymėtina, kad žemės nuomos sutarčių nutraukimas, pasibaigus valstybinės svarbos projekto galiojimui, yra privalomas procedūrinis veiksmas, po kurio sudaromos naujos valstybinės žemės nuomos sutartys atsižvelgiant į galimus pasikeitusius teritorijos eksploatavimo poreikius ir užtikrinant darnios ir subalansuotos ekonomikos ir miestų plėtros reikalavimus, taip pat valstybės bei įvairių visuomenės grupių teisėtus interesus.

Pranešimą paskelbė: Aušrinė Lisauskienė, Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos

Rekomenduojame

Patarimai renkantiems automatiką vartams

Patarimai renkantiems automatiką vartams

Jei jau nusipirkote ir įdiegėte varstomus vartus ir norite automatizuoti vartų atidarymo ir uždarymo procesą, taip pat jei ketinate pirkti tik varstomus vartus, turite žinoti, kas yra varstomų vartų automatika ir kokiomis savybėmis ji pasižymi. Šiandien neįmanoma įsivaizduoti patogaus įėjimo vartų valdymo be automatinių sistemų. Labai nepatogu juos atidarinėti savo jėgomis, ypač jei anga yra […]

Žali daugiabučių kiemai: tendencijos keičiasi gyventojų naudai

Žali daugiabučių kiemai: tendencijos keičiasi gyventojų naudai

Miestams vis labiau puoselėjant žaliąsias erdves, nekilnojamojo turto (NT) vystytojai taip pat vis daugiau dėmesio skiria kiemo želdynams savo projektuose. Žaliosios erdvės tampa vienu svarbiausių prioritetų. Keičiasi ne tik kiemo apželdinimo tendencijos, augmenijos rūšys ar augalų kiekis, bet ir visuomenės požiūris. Kaip formuojami želdynai daugiabučių kiemuose ir kiek laisvės sodinti augalus turi patys gyventojai, atskleidžia […]

UAB „Betono mozaika“ didina produkcijos kainas

UAB „Betono mozaika“ didina produkcijos kainas

UAB „Betono mozaika“ oficialiai praneša didinanti produktų kainas. Sprendimas didinti kainas priimtas atsižvelgiant į žaliavų, transporto bei atlyginimų kaštų didėjimą. Įmonės produkcijos kainos nesikeitė nuo 2020 metų. Planuojamas produktų kainos didinimas skirtingoms prekių kategorijoms sieks 5-10 proc. priklausomai nuo žaliavų sąnaudų ir technologinių gamybos ypatumų. „Stebėjome žaliavų kainų augimą jau nuo praeitų metų pradžios, tačiau […]

„Galio Group“: pasipelnyti iš nepagrįstų ieškinių siekiantys asmenys sukūrė problemų butų pirkėjams

„Galio Group“: pasipelnyti iš nepagrįstų ieškinių siekiantys asmenys sukūrė problemų butų pirkėjams

Dėl vieno fizinio asmens ieškinių skundžiant bendrovės „Galio Group“ plėtojamo daugiabučio „Žvėryno parkas“ statybos leidimus, su nepatogumais susiduria šio namo butų pirkėjai – ypač perkantys butus su bankų kreditais. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) atkreipia dėmesį, kad asmenys, mėginantys pasipinigauti iš nekilnojamo turto (NT) plėtotojų manipuliuojant teisine sistema, vis dar yra opi sektoriaus problema. […]

Prasideda „SEB arenos“ rekonstrukcija, po kurios Lietuva turės vieną didžiausių Europoje uždarą teniso areną

Prasideda „SEB arenos“ rekonstrukcija, po kurios Lietuva turės vieną didžiausių Europoje uždarą teniso areną

Trečiadienį gautas statybą leidžiantis dokumentas vykdyti vieno didžiausio uždarų teniso kortų komplekso Baltijos šalyse – „SEB arenos“ Vilniuje rekonstrukciją. Tai bus jau antroji 2008 metais pastatyto komplekso plėtra, po kurios arena taps viena didžiausių Europoje. Statybos darbus planuojama baigti iki kitų metų rudens. Po rekonstrukcijos bus įrengtas specialus centrinis teniso kortas su tribūnomis, skirtas aukščiausio […]

   Ekspertas pataria: ką svarbu žinoti ketinantiems įsigyti būstą?

  Ekspertas pataria: ką svarbu žinoti ketinantiems įsigyti būstą?

Dažnam būstas tampa didžiausiu gyvenimo pirkiniu. Pastaruoju metu, fiksuojant rekordinius būsto pardavimų sandorių atvejus, didžiulė paklausa spaudžia sprendimą priimti greitai ir galbūt ne visada apgalvotai. Ekspertai įvardijo naudingiausius patarimus, kad nusipirkus nekilnojamąjį turtą netektų gailėtis. Atlikite namų darbus Pasak Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento projektų vadovės Dovilės Kalvaitienės, būsto pirkimas – individualus procesas, todėl […]