Dėl valstybinės žemės nuomos „Gariūnų“ verslo parkui

Dėl valstybinės žemės nuomos „Gariūnų“ verslo parkui


Reaguodama į 2021-03-23 LNK televizijos žinių reportažą apie paslaugų smulkiam ir vidutiniam verslui parką „Gariūnai“, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) informuoja, kad:

1. NŽT privalėjo nutraukti valstybinės žemės nuomos sutartis su „Gariūnų“ teritorijoje veikiančiomis įmonėmis vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 402 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. liepos 21 d. nutarimo Nr. 808 „Dėl valstybinės svarbos projekto“ pripažinimo netekusiu galios“, kadangi po šio nutarimo priėmimo, iki tol galiojusios nuomos sutartys neteko teisinio pagrindo, kuriuo vadovaujantis sutartys ir buvo sudarytos.

2019 m. derindama Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą, NŽT atkreipė dėmesį, kad panaikinus valstybinės svarbos projekto statusą, bus peržiūrėtos valstybinės žemės nuomos sutartys dėl tolesnio jų galiojimo.

NŽT Vilniaus miesto skyrius, išanalizavęs teisinę ir ekonominę aplinką, dar 2020 m. spalio 6 d. raštu įspėjo „Gariūnuose“ statinius valdančias tris įmones dėl nuomos sutarčių nutraukimo bei informavo apie galimybę išsinuomoti žemės sklypus, vadovaujantis Naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 9 d. nutarimu Nr. 260 „Dėl naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“.

Valstybinės žemės nuomos sutartys nutrauktos su visomis (trimis) įmonėmis. Iš viso buvo nutrauktos penkios valstybinės žemės nuomos sutartys. Bendras nuomotos valstybinės žemės plotas sudarė 30,5 ha.

2. NŽT sprendimas nutraukti esamas žemės nuomos sutartis neturės jokios neigiamos įtakos eksploatuojant šioje teritorijoje esančius statinius – su visais statinių savininkais bus sudarytos naujos žemės nuomos sutartys. Tik taip bus išvengta susiklosčiusio teisinio neapibrėžtumo, o verslui užtikrintas tvarumas – naujas ilgalaikis žemės nuomos sutarčių teisinis pagrindas ir stabili šiuo metu šioje teritorijoje veikiančių įmonių veikla.

Dėl „Gariūnų“ teritorijoje stovinčių teisiškai registruotų ir savarankiškai funkcionuojančių statinių ar įrenginių (pagrindinio daikto) su priklausiniais (jeigu jų yra) eksploatavimo savininkai bendra tvarka turės kreiptis į NŽT su prašymais išnuomoti žemės sklypo dalis, reikalingas jų nuosavybės teise valdomiems statiniams eksploatuoti.

NŽT, išnuomodama ar perleisdama valstybinę žemę, vadovaujasi Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 9 straipsnio ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 260 patvirtintų taisyklių nuostatomis. Teisės aktuose yra įtvirtintos imperatyvios nuostatos, reikalaujančios, kad žemės sklypai (jų dalys) būtų formuojami ir išnuomojami (perleidžiami nuosavybėn, perduodami neatlygintinai naudotis) tik tokio dydžio, kurio reikia esamam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti.

Žemės sklypų ar jų dalių dydžiai yra nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2020 m. sausio 24 d. įsakymu Nr. 3D-40 „Dėl Kitos paskirties valstybinės žemės sklypų, parduodamų ar išnuomojamų ne aukciono būdu, administravimo metodikos patvirtinimo“.

Taigi pažymėtina, kad žemės nuomos sutarčių nutraukimas, pasibaigus valstybinės svarbos projekto galiojimui, yra privalomas procedūrinis veiksmas, po kurio sudaromos naujos valstybinės žemės nuomos sutartys atsižvelgiant į galimus pasikeitusius teritorijos eksploatavimo poreikius ir užtikrinant darnios ir subalansuotos ekonomikos ir miestų plėtros reikalavimus, taip pat valstybės bei įvairių visuomenės grupių teisėtus interesus.

Pranešimą paskelbė: Aušrinė Lisauskienė, Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos

Rekomenduojame

Artėjant šildymo sezono pradžiai – suskubkite pasikeisti radiatorius

Artėjant šildymo sezono pradžiai – suskubkite pasikeisti radiatorius

Likus daugiau nei mėnesiui iki šildymo sezono pradžios, daugiabučių namų administravimo ir priežiūros paslaugas teikianti įmonė „Civinity Namai“, ragina daugiabučių namų gyventojus, norinčius butuose pasikeisti radiatorius suskubti ir tai padaryti iki rugsėjo 15 d. „Civinity Namai“ gyventojams rekomenduoja įvertinti radiatorių būklę senesniuose daugiabučiuose ir, esant poreikiui, pakeisti pasenusius įrenginius, siekiant išvengti gedimų ateityje ar didesnių […]

Interjero specialistai atsako: kaip ir kodėl virtuvės salos tapo populiariu pasirinkimu lietuvių namuose

Interjero specialistai atsako: kaip ir kodėl virtuvės salos tapo populiariu pasirinkimu lietuvių namuose

Virtuvė jau ne vienerius metus yra ne tik valgio ruošimo, bet ir bendravimo vieta. Tai atspindi ir nauji bei praktiški interjero sprendimai. Vienas tokių – Lietuvoje vis populiarėjančios virtuvės salos. Apie ypatingą dėmesį virtuvėms ir pasirinkimą jose įrengti salas pasakoja Edita Motiejūnė, tarptautinės architektūros ir dizaino paviršius kuriančios įmonės „Cosentino Group“ atstovė Lietuvoje, ir interjero […]

Daiktų laikymas mažame vonios kambaryje: patarimai, kurie padės sutaupyti ne tik vietos, bet ir laiko

Daiktų laikymas mažame vonios kambaryje: patarimai, kurie padės sutaupyti ne tik vietos, bet ir laiko

Kiekvieno mūsų diena įprastai prasideda ir baigiasi vonios kambaryje, todėl jo funkcionalumas – ypač svarbus. Tuo metu atsiradęs daiktų chaosas tikrai nenuteikia pozityviai ir kainuoja per daug nereikalingų pastangų daugybėje situacijų: nuo iššūkiu tampančio elementaraus dantų valymosi iki vonios kambaryje būtinos švaros palaikymo. Be to, daiktų laikymo klausimas šiandien namų SPA galinčioje prilygti patalpoje opus […]

Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios  laiptų akmenys grąžinti į žydų kapines

Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios laiptų akmenys grąžinti į žydų kapines

Netikėti atradimai tvarkant Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčią – atliekant tvarkybos darbus kilo įtarimų, kad jos laiptų akmenys – tai žydų antkapiniai paminklai. Šiam faktui pasitvirtinus, laiptai buvo išmontuoti, o antkapiniai paminklai sugrąžinti į senųjų žydų kapinių teritoriją. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu jau ketvirti metai vyksta Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios ir kitų statinių komplekso, evangelikų […]

„Luminor“ bankas: būsto paskolų rinka stabili, bet prognozuojamas lėtėjimas

„Luminor“ bankas: būsto paskolų rinka stabili, bet prognozuojamas lėtėjimas

Nors nekilnojamojo turto ekspertai jau prognozuoja NT rinkos kritimą, antrąjį šių metų ketvirtį „Luminor“ bankas ir toliau stebėjo augimą būsto paskolų srityje. Balandį-birželį padidėjo tiek bendra būstui įsigyti paskolintų pinigų suma, tiek vidutinė būsto paskola. Antrąjį ketvirtį „Luminor“ bankas paskolino 9 proc. didesnę sumą būstui įsigyti negu per pirmus tris šių metų mėnesius. Per balandį-birželį […]

Granulinės šildymo sistemos: kodėl šis pasirinkimas vis dar yra vertas dėmesio?

Granulinės šildymo sistemos: kodėl šis pasirinkimas vis dar yra vertas dėmesio?

                      Pastaruoju metu vis labiau gilėjanti energetikos krizė ne vieną verčia atidžiau pažvelgti į artėjančius šildymo sezonus, kurių metu gaunamos sąskaitos gali nemaloniai nustebinti net ir tuos, kurie į tai didesnio dėmesio nekreipia. Sparčiai kylančios iškastinio kuro kainos ne tik skatina pergalvoti savo prioritetus, tačiau taip pat ir  keisti būstų šildymo įpročius.                       Laimei, šiomis […]